Poszukując idealnego rozwiązania w zakresie ogrzewania pomieszczeń wewnętrznych, warto zwrócić uwagę na piecyki gazowe. Te niewielkie pod względem rozmiarów urządzenia grzewcze doskonale sprawdzą się w jesienne i zimowe dni.
Pozwalają one na szybkie osiągnięcie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu w sytuacji, w której ogrzewanie w domu jest mało wydajne, ulegnie ono awarii lub też po prostu nie zostanie włączone (co często zdarza się wczesną jesienią lub późną wiosną przy sieciach ogrzewania miejskiego).
Jak działa piecyk gazowy?
Piecyki gazowe zasilane są za pomocą gazu, który kupuje się w butli napełnionej zwykle 10 lub 11 kg propan-butanu. Jest to odmiana gazu idealnie dostosowana do celów grzewczych.
Piecyki na gaz wyposażone są w zapłon piezoelektryczny pozwalający na ich uruchomienie bez konieczności korzystania z zapałek lub zapalniczki. Dzięki temu korzystanie z nich jest niezwykle wygodne. Nie potrzeba bowiem dużego wysiłku by zostały one uruchomione.
Parametry piecyków gazowych
Piecyki zasilane gazem różnią się zasadniczo możliwością regulacji mocy. Istnieje możliwość manewrowania w tej kwestii od nieco ponad 1 kW do ponad 4 kW. Pozwala na to specjalne pokrętło.
Oprócz tego, przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na określone przez producenta zużycie gazu (podawane w g / h i wynoszące średnio 0,3 kg / h) oraz metraż pomieszczenia , w którym taki piecyk zapewnia skuteczne ogrzewanie, ale także na funkcje dodatkowe, związane z bezpieczeństwem jego pracy.
Nowoczesne piecyki gazowe wyposażone są ponadto często w kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie między pomieszczeniami. Ponadto dzięki wykonaniu piecyków z wysokogatunkowej stali, można się cieszyć ich długoletnią eksploatacją bez awarii.
Piecyki gazowe a bezpieczeństwo
Piecyki na gaz to bardzo bezpieczne w eksploatacji urządzenia grzewcze. Ich producenci dbają o to, by w toku ich użytkowania nie dochodziło do wypadków. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, z powodzeniem z takich piecyków mogą korzystać dzieci oraz osoby starsze, bez obaw, że stanie się coś złego.
Gazowe piecyki często są wyposażone w funkcję automatycznego odcinania gazu przy braku płomienia lub też w sytuacji, w której takie urządzenie znajdzie się w innej niż pionowa pozycji.
Jest to bowiem urządzenie mobilne o stosunkowo niewielkiej wadze, które w różnych sytuacjach może ulec przewróceniu. Nowoczesne piecyki na gaz mogą być również wyposażone w analizator wypływu dwutlenku węgla. Gdy stężenie CO2 w powietrzu przekroczy dopuszczalną normę, także dochodzi do automatycznego odcięcia gazu i wyłączenia piecyka.
Pomimo zastosowania zaawansowanych systemów bezpieczeństwa w piecykach gazowych, warto przeszkolić domowników w zakresie ich prawidłowego użytkowania. Uniknie się przez to niebezpiecznych sytuacji.
Dobrym rozwiązaniem może być ponadto zakup detektora czadu. Nie jest to duży wydatek, a dzięki niemu zyska się wówczas 100% pewności, że także w razie przewrócenia lub uszkodzenia piecyka gazowego, jego użytkownicy zostaną w porę ostrzeżeni o niebezpieczeństwie.