W ostatnich latach, wraz ze wzrostem liczby zakupów dokonywanych przez Internet, wzrasta liczba płatności bezgotówkowych za pośrednictwem Internetu. Wzrasta także liczba metod e-płatności, oferowanych nam przez banki i operatorów płatności internetowych, dzięki którym możliwe jest wykonywanie szybkich przelewów w granicach niemal całej kuli ziemskiej. Te udogodnienia są dziś dla nas oczywistością, a przecież ich historia jest krótka.
Pierwsze systemy płatności internetowych
Początki e-płatności przypadają na pierwszą połowę lat 90. Była to tzw. pierwsza generacja płatności internetowych, która zakończyła się, umownie, w 2000 roku. W tym czasie próbowano przede wszystkim znaleźć alternatywę dla gotówki – stosowano e-gotówkę, e-monety, cyfrową gotówkę, czy też kupony (tokeny). Takie płatności przypominały przelewy online. Pierwsza metoda polegała na tym, że aby zapłacić za zakupy czy usługę przez Internet, należało zakupić odpowiednią liczbę e-monet, które następnie sprzedawcy odsprzedawali na powrót brokerom.
W tym czasie istniał także drugi wariant e-płatności, oparty na rachunkach klienta i sprzedawcy, założonych u brokera lub w banku – transakcja na rzecz sprzedawcy była autoryzowana przez klienta. Pierwsze systemy płatności nie były przyjazne użytkownikom, często wymagały fachowej wiedzy dotyczącej transmisji danych, szyfrowania, cyfrowych podpisów, a także zakupu dodatkowych urządzeń. Co więcej, wadą był brak kompatybilności – aby przejść z jednego systemu na drugi konieczne było przewalutowanie posiadanego e-pieniądza na dolara.
Rozwój po 2000 roku
Metody płatności internetowych drugiej generacji przestały opierać się na próbie stworzenia alternatywnej, internetowej waluty. Systemy płatności od tego czasu opierały się na kontach użytkowników. Dochodziło, stopniowo, do minimalizacji całego procesu płatności do jedynie kilku kroków, dokonywanych już tylko na stronie internetowej, a więc niewymagających instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Zastosowanie uniwersalnego protokołu HTTPS zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo przy zachowaniu niskich kosztów transmisji danych.
Rynek e-płatności dziś
Aktualnie mamy coraz więcej możliwości dokonywania płatności internetowych, które docierają do kontrahenta coraz szybciej, już w ciągu paru sekund. Choć wciąż najpopularniejszą metodą płatności są przelewy online, to jednak coraz więcej użytkowników, szczególnie tych kupujących za pomocą smartfona, przekonuje się do płatności jednym kliknięciem – z zarejestrowanego rachunku lub karty płatniczej. Optymalizacja platform płatności do urządzeń mobilnych to także jeden z najnowszych trendów. Rynek płatności internetowych to bardzo konkurencyjny sektor, możemy się więc spodziewać dalszych ulepszeń i jeszcze doskonalszych rozwiązań.