Po co nam wentylacja?

By admin
In PORADY EKSPERTA
15 września, 2015
0 Comments
2223 Views

W nowoczesnym budownictwie mieszkalnym wymogiem jest wykorzystywanie wentylacji. Nie ma możliwości postawienia domu i odbioru go przez nadzór budowlany, jeśli obiekt nie będzie wyposażony w system wentylacji. W tym celu wykorzystywana jest wentylacja z rekuperacją.

vent-207144_1280

Rekuperacja – czyli co?

Rekuperacja jest systemem pozwalającym na odzyskiwanie ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz przez wentylację, przy jednoczesnym wykorzystaniu energii cieplnej do ogrzania powietrza wpadającego do pomieszczeń mieszkalnych z zewnątrz. Do prawidłowego działania systemu wystarczy minimum energii elektrycznej, dzięki czemu cały system jest energooszczędny.

Stosując rekuperację można zapewnić sobie odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej jest bezpowrotnie tracone. Wentylacja z rekuperacją pozwala na szybką i efektywną wymianę zużytego powietrza na świeże z dworu, przez co poprawia się jego jakość w pomieszczeniach. Powietrze nasycone dwutlenkiem węgla, wilgocią, zanieczyszczeniami bytowymi i innymi jest wyprowadzane na zewnątrz, a do domu trafia świeże, dobrze natlenione. Efektem rekuperacji jest zapewnienie świeżego, czystego powietrza w obiekcie mieszkalnym, bez konieczności otwierania drzwi i okien, bez względu na porę roku i obecność ludzi oraz zwierząt.

Korzyści dla zdrowia i kieszeni

Wentylacja z rekuperacją zainstalowana w domu mieszkalnym pozwala na natychmiastowe odczucie większego komfortu klimatycznego. Domownicy i ich goście mogą oddychać pełną piersią, w każdym pomieszczeniu w obiekcie. Nie trzeba przy tym odświeżać domu, wietrzyć go i wentylować w inny sposób. Człowiek przebywający cały czas w pomieszczeniach wentylowanych przy użyciu rekuperatorów ma lepsze samopoczucie, lepiej śpi i nie walczy z bezsennością. Znikają permanentne bóle głowy i poprawie ulega cała kondycja zdrowotna. Wszystko to z uwagi na fakt, że domownicy oddychają wysokiej jakości, czystym powietrzem o optymalnej zawartości dwutlenku węgla. Powietrze jest pozbawione kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych.

Bardzo istotne dla właścicieli domów z rekuperacją jest zredukowanie kosztów ogrzewania budynku, dlatego można odczuć komfort związany z taką wentylacją również we własnej kieszeni. Rekuperacja pozwala na stałą wymianę powietrza przy jednoczesnym odzysku ciepła. Dlatego polecana jest do domów energooszczędnych i pasywnych. Dobrze wykonana wentylacja z rekuperacją daje pozytywne efekty na lata, dlatego nie można oszczędzać na jej poszczególnych podzespołach. Opłaca się wybrać najwyższą jakość wykonawstwa, jaką mogą zagwarantować klientom doświadczone firmy instalacyjne.

Już zagłosowałeś!

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
ndp028
Zielona mikroelektrownia w każdym domu

Minister Gospodarki wyznacza kierunek pozyskania energii elektrycznej Wicepremier, minister gospodarki...

Zamknij