Podłączanie płyty indukcyjnej krok po kroku

Podłączanie płyty indukcyjnej krok po kroku

Podłączanie płyty indukcyjnej krok po kroku

Jest to zadanie dla prawdziwych fachowców albo elektryków amatorów, ale z zamiłowaniem do majsterkowania. Postaramy się dzisiaj przybliżyć nieco problem podłączenie płyty indukcyjnej w domu, gdzie powiemy na co szczególnie uważać, od czego zacząć i dlaczego czasami warto odpuścić. Zapraszamy do miłej lektury i życzymy powodzenia przy podejmowanych wyzwaniach z życia elektryka.

ialicante-mediterranean-homes-475723-unsplash

Co musisz wiedzieć?

Tak naprawdę o płycie indukcyjnej powinieneś pomyśleć już dużo wcześniej, a dokładniej na etapie budowania mieszkania. Wówczas należy przemyśleć sposób, w jaki kuchenka zostanie podłączona do prądu. Chodzi o dopasowanie do instalacji elektrycznej i zaprojektowanie całego mechanizmu, aby później zaoszczędzić czas i pieniądze na ewentualny remont, kucie ścian i przerabianie instalacji.

Pierwszą rzeczą, z której musisz zdawać sobie sprawę jest fakt, że istnieją dwa sposoby podłączenia kuchenki do instalacji – poprzez zasilanie trójfazowe (400V) i zasilanie jednofazowe (230V), czyli standardowe dla zwykłych gniazdek elektrycznych w domach. Poniżej opiszemy obydwie metody podłączania, lecz zanim do nich przejdziemy musisz rozpoznać się jeszcze w temacie okablowania.

  • Instalacja trójfazowa wymaga podłączenia za pomocą przewodu 5×2,5mm²
  • Instalacja jednofazowa wymaga zastosowania przewodu 3x4mm²

Podłączenie pod 400V

Zaczniemy od łączenia kuchenki indukcyjnej z zasilaniem trójfazowym, które fachowo nazywane jest również siłą. Warto dokładnie zapoznać się z naszą instrukcją, ale także dodatkowo poczytać o tym schemacie podłączania na internecie bądź obejrzeć kilka filmów instruktażowych, ponieważ jest to dużo trudniejsza metoda w porównaniu z zasilaniem 230V.

Mianowicie instalacja trójfazowa wymaga podłączenia za pomocą trzech różnych kabli w innych kolorach. Pierwszy z nich to przewód fazowy, drugi – przewód neutralny w kolorze niebieskim, a trzeci – przewód uziemienia w kolorze żółto-zielonym. Najważniejszym zadaniem jest zatem ich odpowiednie podłączenie, gdzie nie można kierować się wszędzie tym samym schematem, lecz trzeba zapoznać się z instrukcją załączoną do kuchenki indukcyjnej. Również przed podłączeniem powinieneś upewnić się, czy na pewno przewody w instalacji posiadają odpowiednie przekroje.

Podłączenie pod 230V

Teraz przejdziemy już do prostszej wersji uruchomienia płyty indukcyjnej, która jest znacznie częściej spotykana. Mowa tutaj o zwykłym podłączeniu urządzenia do gniazdka elektrycznego, aczkolwiek mogą zdarzyć się również przypadki, gdy mamy do czynienia z wystającymi przewodami. Wówczas trzeba podłączyć je odpowiednio kolorystycznie do Twojej instalacji domowej, pod warunkiem, że została ona właściwie wykonana i wiesz w jaki sposób tego dokonać.

Przydatną informacją może okazać się również konieczność posiadania osobnego obwodu elektrycznego w swoim domu, dzięki czemu zmniejszysz obciążenie całej instalacji i będzie ona posiadać odrębne zabezpieczenie. Jeśli masz taką możliwość, warto skorzystać z niej i podłączyć kuchenkę do osobnego obwodu, a jeżeli nie, może warto pomyśleć o nim pomyśleć i skorzystać z pomocy fachowca.

Dlaczego lepiej zatrudnić elektryka?

Doskonale rozumiemy Twoją pasję i zamiłowanie do majsterkowania i bawienia się prądem, aczkolwiek w powyższych sytuacjach czasami lepiej nie ryzykować, skoro nie znamy do końca możliwości swojej instalacji, napotykamy różne problemy lub nie mamy wystarczającego doświadczenia w podłączaniu kuchenek indukcyjnych do instalacji elektrycznych. Polecamy sprawdzonych specjalistów z Wrocławia – https://wroclaw-elektryk.pl/, którzy bez problemu zajmą się zarówno zasilaniem trójfazowym, jak i jednofazowym.

W ten sposób możesz zaoszczędzić jednak swój czas i pieniądze, a tym samym stres i kolejne problemy elektryczne, jakie możesz napotkać na swojej drodze. Lepiej zaufać profesjonalistom i zdać się na ich fachową wiedzę i umiejętności.

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Dom w budowie

Pompy ciepła alpha innotec z serii LWD

Pompy ciepła alpha innotec z serii LWD

5 sierpnia 2015
Najwyższa jakość czyszczenia w czterochloroetylenie

Najwyższa jakość czyszczenia w czterochloroetylenie

30 czerwca 2015
Dlaczego warto wybrać system grzewczy już na etapie projektowania domu?

Dlaczego warto wybrać system grzewczy już na etapie projektowania domu?

15 czerwca 2015