Politechnika Białostocka otrzymała 12,8 mln zł dotacji unijnej na wartą łącznie 15,2 mln zł budowę małej elektrowni hybrydowej oraz termomodernizacji jednego budynku.
Dzięki inwestycji uczelnia zaoszczędzi nawet do kilkunastu procent kosztów ciepła i energii elektrycznej, które rocznie w skali roku się- Zdjęcie: wonderfulengineering gają kilkunastu milionów złotych. Według obliczeń budowa hybrydowej (wiatrowej i fotowoltaicznej) elektrowni na budynku wydziału elektrycznego politechniki powinna pozwolić zaoszczędzić rocznie 143,7 MWh energii.
Ponadto budżet uczelni ma odciążyć termomodernizacja i modernizacja systemu wentylacyjnego budynku wydziału budownictwa i inżynierii środowiska. Inwestycje te mają także służyć celom naukowym. Wykorzystane w nich technologie mają stać się przedmiotem badań. Naukowcy mają zająć się bliżej działaniem zainstalowanych układów i szukać sposobów na ich zoptymalizowanie tak, aby przynosiły największe i najlepsze efekty energetyczne. Uczelnia pragnie przygotować się w ten sposób na nowy Regionalny Program Operacyjny, który zgodnie z unijną polityką będzie wspierał tzw. efektywność energetyczną.
Wkrótce podpisana ma zostać umowa na drugi etap projektu, który zakłada m.in. instalację pomp ciepła oraz budowę przez uczelnię minibiogazowni. Władze uczelni mają nadzieję, że badania nad tymi instalacjami zaowocują opracowaniem i opatentowaniem nowych technologii. Jak na razie technologie w zakresie biogazowni Polska kupuje od Zachodu.
Źródło: Politechnika Białostock