Została zaprojektowana do pracy nawet na niewielkich spadkach, wynoszących około pół metra. Rozwiązanie jest tanie i ekologiczne.
Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej przygotowali i opatentowali nowatorską elektrownię wodną. Jej specyfika polega na tym, że może funkcjonować na małej rzece o niewielkich spadkach. Umowa na badania i budowę modelu została już zawarta. W tej chwili przeprowadzane są rozmowy z przedsiębiorcą, który wyprodukuje takie urządzenie.
Urządzenie do przetwarzania energii słupa wody pozwala w sposób innowacyjny pozyskać energię elektryczną, wykorzystując niewielką rzekę, która posiada naturalne spadki. Na wynalazek składają się co najmniej trzy identyczne skonstruowane segmenty. Są one połączone jednym wałem, który napędza generator. Wpływająca do urządzenia woda wprawia w ruch wahadło, umiejscowione w środku i aktywuje wał. W ten sposób energia uzyskana z wody, przekazywana jest na wał i do generatora.
Teraz przygotowywany jest prototypurządzenia, dzięki któremu można będzie zbadać efektywność pracy. Zostało ono zaprojektowane do pracy nawet na niewielkich spadkach, wynoszących około pół metra. Może być też zamontowane w oczyszczalniach ścieków, czy zbiornikach retencyjnych, które posiadają zrzut wody.
Urządzenie pozwala wykorzystać małe rzeki koło domu, aby wyprodukować energię niezbędną dla całego gospodarstwa.
Przedsiębiorstwa, które mają dostęp do zrzutów wody mogą je używać do produkcji energii. Rozwiązanie to jest tanie i ekologiczne. Koszt użytkowania ogranicza się jedynie do okresowej konserwacji maszyny. Urządzenie do przetwarzania energii słupa wody zostało opatentowane na początku 2013 roku.