PW-SAT wystrzelony został w połowie lutego br. z bazy Kourou w Gujanie Francuskiej. PW-SAT znajdował się w czwartym członie niewielkiej rakiety VEGA. PW-SAT skonstruowany został przez studentów Politechniki Warszawskiej, stąd PW, a SAT , to oczywiste. PW-Sat to jeden z siedmiu bliźniaczych pikosatelitów Cube- Sat, każdy ma inny program naukowy (o wymiarach 10x10x11,3 cm i wadze 1 kg), zbudowanych przez studentów europejskich uczelni, których do współpracy zaprosiła Europejska Agencja Kosmiczna. PW-Sat zbudowali członkowie Studenckiego Koła Astronomicznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej.
Pomocą służyli im specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN. PW-Sat okrąża Ziemię w 1 godz. 42 minuty, a dokładniej w 102,47 minuty. W ciągu doby okrąża więc nasza planetę kilkanaście razy.
Warszawscy studenci zaplanowali eksperyment kontrolowanego zejścia z orbity. Satelita ma rozkładany ogon i sprężystą spiralę pokrytą materiałem. Ogon pozwoli zwolnić satelitę tak, że spali się w atmosferze dopiero po czterech latach. Stacja kontroli lotu założona została w warszawskim Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika. źródło: internet