Pompy ciepła stały się bardzo popularnym sposobem na ogrzewanie. Początkowo można je było znaleźć jedynie w wielkich halach i magazynach. Jednak coraz częściej goszczą w naszych domach oraz mieszkaniach. Niestety ich wybór jest ogromny, a to sprawia, że kupujący często mają problem z wyborem odpowiedniej. Obecnie wielką popularnością cieszą się pompy typu NB, NBE, NK, NKE. Postaramy się Wam przekazać wszystko, co powinniście wiedzieć na ich temat.
Zastosowanie pomp NB, NBE, NK, NKE
Zacznijmy od zastosowania pomp tego typu, aby wiedzieć, w którym przypadku się sprawdzą, a kiedy lepiej poszukać innego rozwiązani. Na stronie http://www.saga.info.pl/grundfos-nb-nbe-nk-nke/ znajdziecie kilkadziesiąt pomp ciepła tego rodzaju. Warto pamiętać, że mają one bardzo szerokie zastosowanie, więc mamy duże pole do popisu. Tego rodzaju pompy świetnie sprawdzą się w przemysłowych instalacjach podnoszenia ciśnienia przede wszystkim stosowanych do mycia i czyszczenia. Można je więc wykorzystać w myjniach samochodowych, a także systemach wielu maszyn myjących. Takie pompy to też świetne urządzenie do zasilania w wodę w sieciach wodociągowych i przemyśle. Idealnie sprawdzą się też w wysokich budynkach, hotelach i basenach. Kolejnym ich zastosowaniem jest tłoczenie cieczy, ciepłownictwo i klimatyzacja, a także nawadnianie.
Jak wybierać pompę typu NB, NBE, NK, NKE?
Jak widać zakres pracy tego typu pomp jest bardzo szeroki i praktycznie sprawdzą się w każdej branży. Warto jednak wiedzieć, jak dobrać odpowiednie urządzenie, aby być zadowolonym z jego działania. Podczas zakupu odpowiedniej pompy trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Przede wszystkim warto zastanowić się nad wielkością pompy. Musimy pamiętać o tym, żeby uwzględnić potrzebną nam wydajność oraz wysokość podnoszenia. Konieczne jest też określenie strat ciśnienia w rurociągach oraz tych wynikających z różnicy wysokości. Szczególnie ważne jest to w przypadku bardzo długich rurociągów. Wówczas potrzebne będą dokładne obliczenia.
Kolejnym ważnym parametrem jest sprawność pompy, należy wybrać taką, która ma ją największą. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie może pracować cały czas w tym samym punkcji, ale też przy regulowanej pracy lub zmiennym obciążeniu. W tym drugim przypadku należy brać pod uwagę sprawność, która leży w zakresie obciążenia największej części czasu pracy. W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał, który dobieramy do cieczy tłoczonej w naszej pompie. Ostatnim parametrem, ale równie ważnym jest wielkość czynnika. Należy go dobrać do mocy wymaganej w danym punkcji pracy naszego urządzenia. Jeżeli dokładnie przeanalizujemy wszystkie parametry, to możemy być pewni, że będziemy zadowoleni z pracy pompy przez wiele lat. Jednak w przypadku wątpliwości, warto zwrócić się o poradę do fachowca, który pomoże nam w znalezieniu idealnego urządzenia.
undefined