Dynamiczny rozwój technologii bardzo szybko zmienia codzienne funkcjonowanie całego społeczeństwa. Innowacyjne rozwiązania nie tylko ułatwiają wykonywanie wielu obowiązków, ale również modyfikują specyfikę zadań wykonywanych w wielu branżach, a także wpływają na proces edukacji. Jakie rozwiązania technologiczne najbardziej wpłynęły na codzienną rzeczywistość? Czy praca i nauka zdalna to korzystne rozwiązania?
Nowoczesne technologie w codziennym życiu
Nauka i praca zajmują aż ⅓ naszego życia. Dużą część doby spędzamy w szkole oraz w miejscu zatrudnienia. Nieustanny rozwój technologiczny widocznie wpłynął na sposób przeżywania tego czasu, a także na to, jakie obowiązki szkolne i zawodowe są narzucane na uczniów i pracowników. Powszechne stosowanie laptopów, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych prędzej czy później musiało wprowadzić je do sal lekcyjnych i biur. Ciężko dziś wyobrazić sobie jakiekolwiek miejsce pracy biurowej, w którym nie znajduje się nowoczesny komputer z dostępem do internetu. Dzięki nim możliwe jest błyskawiczne komunikowanie się na odległość oraz coraz wydajniejsze wykonywanie powierzonych projektów.
Wszystko to wiąże się też z rozpowszechnieniem elastycznego czasu pracy oraz możliwością wykonywania obowiązków z najróżniejszych miejsc na całym świecie. Rozpowszechnienie pracy zdalnej zawdzięczamy pandemii COVID-19. Uświadomiła ona wielu społeczeństwom, że masę rzeczy można doskonale wykonać, nie pojawiając się w miejscu pracy. Również w instytucjach oświatowych zaczęto wykorzystywać formę kursów online i przesyłania nauczycielom zadań wykonanych w formie e-learningu. Studenci zyskali dodatkowy czas na naukę dzięki wykładom zdalnym, a rodzice mogą już w każdej szkole korespondować z nauczycielami przy pomocy dzienników i komunikatorów internetowych.
Nowoczesne edukacja – plusy i minusy
Edukacja w dzisiejszych czasach coraz prężniej zaczyna wykorzystywać nowe technologie. Konieczność zamknięcia szkół związana z pandemią wymusiła wprowadzenie innowacyjnych metod do procesu kształcenia. Jakie korzyści wynikają z edukacji zdalnej i wykorzystania w szkołach nowych technologii?
- Możliwe jest uczestniczenie w ważnych wydarzeniach odbywających się w najróżniejszych zakątkach świata.
- Dostępność darmowych szkoleń i dodatkowych zajęć online.
- Coraz częstsze korzystanie z formy e-learningu polegającej na udostępnianiu zadań i lekcji do zrobienia lub odsłuchania w dowolnym czasie.
- Zredukowanie kosztów niektórych zajęć dodatkowych, a tym samym zwiększenie ich dostępności.
Jednak nauka zdalna to nie tylko plusy. Istnieją dziedziny, które wymagają kontaktu bezpośredniego. Można do nich zaliczyć, chociażby grę na instrumentach, czy uprawianie sportu. Wiele instytucji próbuje przenieść aktywności tego rodzaju do internetu, jednak uczestnicy zajęć zdecydowanie na tym tracą. Nie wszystkiego można nauczyć przez internet! Problemy może stwarzać również słaby dostęp do internetu i częstsze zrywanie połączeń, które wywołuje frustrację u wszystkich uczestników danego spotkania.
Rozwój zawodowy w Internecie
Powszechność korzystania z nowoczesnych technologii wpłynęła na zwiększenie możliwości rozwoju zawodowego bez konieczności wychodzenia z domu. Różnorodne kursy organizowane są w formie online. Dzięki temu kompetencje pracownicze można czerpać od osób z całego świata, co jeszcze do niedawna byłoby bardzo kosztowne oraz czasochłonne. Korzystna jest też możliwość kończenia studiów podyplomowych w formie online. Wszystkie zajęcia zdalne zwiększają perspektywy samorozwoju dzięki temu, że ograniczają nakłady czasu, które trzeba poświęcić na poszczególne zajęcia. Rozwój różnych, nowych technologii sprawia, że metody uczenia się stają się coraz bardziej interaktywne. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, nowoczesne komunikatory i rozwinięte technologie wideo sprawiają, że przekazywania informacji i kompetencji jest sprawne i przyjemne.
Wiele firm oferuje dziś możliwość pracy zdalnej. Dzięki temu zdecydowanie prostsze stało się odnalezienie stanowiska marzeń. Znalezienie pracy za granicą nie wiąże się już z koniecznością wyprowadzki z kraju, a obowiązki zawodowe można wykonywać nawet dla przedsiębiorstwa zlokalizowanego na drugim końcu świata!
Home-office i e-learning – jak uczyć się i pracować efektywnie?
Praca na home-office i nauka w formie e-learningu mogą być bardzo korzystne. Jednocześnie, wiążą się z wieloma wyzwaniami. Niektórym osobom trudności może przysparzać konieczność rozsądnego zarządzania swoim czasem. Oddzielenie życia zawodowego i prywatnego, podczas nieustannego przebywania we własnych czterech ścianach, może stać się niemałym wyzwaniem. Jakie kroki warto podjąć, aby nauka i praca były efektywne?
- Regularność – nauka i praca z domu powinny być wykonywane w sztywnych godzinach. W przeciwnym razie w codziennej rutynie szybko powstanie nieprzyjemny chaos, pogarszający efektywność działań i samopoczucie.
- Wyznaczone miejsce – warto wyznaczyć w mieszkaniu jedną przestrzeń, przeznaczoną tylko i wyłącznie do pracy. Znacznie poprawi to samodyscyplinę.
- Realne cele – wyznaczane cele powinny być mierzalne i realne, aby zapobiegać przemęczeniu.
- Przerwy – w domu należy pilnować wykonywania przerw. Warto też wyznaczyć godzinę zakończenia wykonywania obowiązków i skrupulatnie się jej trzymać.
Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały wiele obszarów życia. Na przestrzeni kilku ostatnich lat znacznie zmieniły się narzędzia wykorzystywane w sferze edukacyjnej oraz zawodowej. Dzięki nim wiele obowiązków można wykonywać szybciej i efektywniej, a perspektywy samorozwoju i awansu zawodowego nieustannie się poszerzają. Warto jednak pamiętać o tym, aby ze wszystkich technologii korzystać rozsądnie i dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.