Podstawowym zadaniem przekaźnika czasowego jest sterowanie urządzeniem elektrycznym przez zadany okres czasu. Przekaźniki czasowe z powodzeniem są stosowane w nieskomplikowanych instalacjach domowych jak również przemysłowych. Zarówno niski koszt (w porównaniu do np. kosztu sterownika) jak i funkcjonalność przekaźnika czasowego pozwolą mu utrzymać się na rynku przez następne lata.
Budowa przekaźnika czasowego
Podobnie jak w przypadku zwykłych przekaźników elektromagnetycznych budowa przekaźnika czasowego w dużej mierze zależy od jego zastosowania. Na początek weźmy samą obudowę. Na rynku występują przekaźniki czasowe w obudowie instalacyjnej oraz przemysłowej. Obudowa instalacyjna umożliwia montaż w rozdzielnicach budynkowych w celu sterowania oświetleniem, wentylacją itp. Obudowy przemysłowe dają możliwość montażu przekaźnika czasowego w szafach sterowniczych automatyki przemysłowej.
Kolejną różnicą w budowie przekaźnika czasowego jest dodatkowe wejście sterujące. Pozwala ono obsłużyć bardziej skomplikowane scenariusze załączania przekaźnika. Dodatkowo występuje dioda sygnalizacyjna, która informuje o stanie modułu czasowego. Przekaźnik czasowy można również rozpoznać po obecności pokręteł lub dipswitchy. Generalnie służą one do nastawy czasu oraz wyboru funkcji przekaźnika.
Zastosowanie przekaźnika czasowego
Jak już wspomniano przekaźniki czasowe mają szerokie zastosowanie w automatyce domowej i przemysłowej. Sterują oświetleniem, ogrzewaniem i urządzeniami wentylacji. W przemyśle doskonale sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenia przed zbyt długą lub niekontrolowaną pracą urządzeń typu pompy, piece itp. Funkcjonalność przekaźnika czasowego może być znacznie rozszerzona dzięki wbudowanym funkcją czasowym np. opóźnionego zadziałania lub opóźnionego odpadania. Przykładowym zastosowaniem przekaźnika czasowego z funkcją opóźnionego zadziałania może być sterowanie pracą pompy w zbiorniku z wodą, której praca w normalnych warunkach zależy głównie od położenia pływaka. Taka charakterystyka układu grozi częstym przełączaniom pompy, a więc również jej mniejszą żywotnością. Przekaźnik czasowy możemy również wykorzystać do opóźnienia przekazania informacji z innego urządzenia np. czujników otwartych drzwi lub okien do systemu sterującego klimatyzacją.
Cechy przekaźników czasowych
Renomowani producenci przekaźników w swoim katalogu posiadają produkty z szerokim zakresem czasu jak również samych nastaw czasowych. Topowe urządzenia oferują wiele funkcji z niezależnymi nastawami czasowymi. Styki nierzadko wykonane są z spieków wysokociśnieniowych srebra i tlenku cyny, które doskonale znoszą znaczne obciążenia. Jeśli dodamy do tego uniwersalny zakres napięcia wejściowego oraz napięcia sterowania jak również niski pobór mocy otrzymujemy przekaźnik o bardzo szerokim spektrum zastosowania.