Sterowanie światłem za pomocą pilota? Świetlówki zmieniające kolor? Światło, które włącza się dokładnie wtedy, gdy jest potrzebne? To wszystko i jeszcze więcej zapewnia oświetlenie LEDIX.
Dom inteligentny – jakie możliwości daje oświetlenie LEDIX
Systemy oświetlenia LEDIX opierają się o przekonanie, że dom może być oświetlony ładnie i tanio. Tanio, bo oświetlenie świetlówkami LED to obecnie najtańszy i jednocześnie najbardziej ekologiczny sposób na oświetlenie domu. Ładnie, bo dzięki możliwości zmiany barwy światła, można dopasować kolor oświetlenia do aktualnych potrzeb. Przy czym warto zauważyć, że mowa tu nie tylko o rozjaśnianiu i przyciemnianiu oświetlenia, ale też całkowitej zmianie barwy światła z tradycyjnej białej na np. fioletową, czerwoną czy zieloną.
Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem LEDIX
Światło włączane i wyłączane za pomocą pilota? Dokładnie tak! Inteligentne oświetlenie LEDIX jest nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Sterowanie radiowe za pomocą pilota pozwala na kontrolowanie oświetlenia bez konieczności wstawania z fotela, co docenią zwłaszcza osoby pracujące za biurkiem, od którego nie zawsze można się oderwać i osoby starsze, które mają trudności z poruszaniem się. Za pomocą pilota można nie tylko włączyć i wyłączyć światło, ale też zmienić jego natężenie. To przydatna funkcja pozwalająca tworzyć w pomieszczeniu warunki do pracy lub przytulną atmosferę sprzyjającą relaksowi.
Oświetlenie LEDIX – czujniki ruchu i zmierzchu
Jednym z założeń systemów inteligentnych domów jest możliwość poczynienia znacznych oszczędności na rachunkach za prąd. Sprzyja temu między innymi właśnie oświetlenie LEDIX. Już samo wykorzystanie świetlówek Led przynosi wymierne korzyści, ale to nie wszystko. Zastosowanie czujników ruchu na przykład na klatkach schodowych lub korytarzach pozwala sprawić, by światło włączało się dokładnie wtedy, gdy jest potrzebne. Z kolei czujniki zmierzchowe dbają o oświetlenie elewacji budynku i ogrodu w porze wieczorowo-nocnej. Warto przy tym zauważyć, że oświetlenie LEDIX jest przystosowane do zasilania za pomocą ogniw fotowoltanicznych, zwanych popularnie solarami. Wykorzystanie energii słonecznej to nie tylko brak problemów z okablowaniem na zewnątrz budynku i w ogrodzie, ale też kolejny krok ku zmniejszeniu rachunków za prąd.
Przeczytaj także: Regulacja oświetleniem i sterowanie nią drogą radiową, czyli podstawowe funkcje automatyki – czy to duży koszt?