Różne potrzeby, różne oświetlenie!

Różne potrzeby, różne oświetlenie!

Różne potrzeby, różne oświetlenie!

Oświetlenie wnętrz ma niemałe znaczenie. Dobrze zaplanowane może zdziałać cuda: zwiększyć małe pomieszczenie i podwyższyć te niskie, stworzyć nastrojowy klimat lub mobilizować do pracy. A gdy jest zbyt słabe i/lub źle rozmieszczone, potrafi wyrządzić wiele szkody, zarówno aranżacji jak i użytkownikom wnętrza.

oswietlenie-01

W poszczególnych pomieszczeniach wykonujemy różne czynności, dlatego potrzebujemy w nich różnego oświetlenia. Podstawą jest oświetlenie ogólne, czyli lampy sufitowe, które powinny znaleźć się w każdym wnętrzu. Wiszące lampy i żyrandole umieszczone na odpowiedniej wysokości jednolicie doświetlają dużą przestrzeń. Innym rodzajem oświetlenia ogólnego są plafony i coraz częściej stosowane oświetlenie wbudowane w sufit podwieszony. W suficie podwieszonym możemy zamontować dwa różne rodzaje oświetlenia: wiele źródeł punktowych w postaci halogenów lub liniowe – taśmy LED. Oświetlenie górnej części wnętrza jest nowoczesne, daje przyjemne, rozproszone światło i jednocześnie podwyższa optycznie pomieszczenie – mówi Marcin Dębowski z firmy EcoEnergy.

Oprócz oświetlenia górnego, warto zaplanować więcej inne źródła światła. Im jest ich więcej, tym więcej mamy możliwości różnego oświetlenia całego pomieszczenia, które dzięki temu może pełnić różne funkcje i przybierać różne oblicza. Do wyboru mamy: oświetlenie boczne, lampy stojące podłogowe i stołowe, a każde z nich powinno być jednocześnie funkcjonalne i estetyczne.

Dlaczego warto zamontować oświetlenie boczne? Umiejętnie rozmieszczone oświetlenie kinkietowe pozwoli nam zniwelować nieco mankamenty pomieszczenia. Te, które emitują pionowy strumień światła optycznie je podwyższą, a te ze strumieniem poziomym – poszerzą. Kiedy mamy zaś do czynienia z pomieszczeniem wąskim i długim, należy mocniej oświetlić krótkie ściany, dzięki czemu poprawią się proporcje wnętrza. Takim światłem możemy też podkreślić ulubione obrazy czy rzeźby. Na szczęście, producenci opraw oświetleniowych oferują szeroką gamę nowoczesnych form i rozwiązań, które niczym nie przypominają staroświeckich kinkietów z domów naszych babć.

oswietlenie-02

Lampy stojące (podłogowe i stołowe) również grają ważne role. W salonie są niezastąpione, gdy wieczorem chcemy odpocząć i wyciszyć się przed nocą. W sypialni, gdzie mocnego światła potrzebujemy sporadycznie, mogą pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Są też niezbędne w miejscach do czytania czy na biurku w pokoju dziecięcym i domowym biurze – tam powinny być to źródła emitujące skupione światło o większym natężeniu.

Rodzaj instalowanych źródeł światła, ich umiejscowienie, rozmieszczenie i natężenie światła powinny odpowiadać naszym potrzebom. Czasem jednak te potrzeby zmieniają się w ciągu dnia. Przydatnym rozwiązaniem np. przy lampkach nocnych lub w oświetleniu pokoju dziecka będą więc ściemniacze. Urządzenia te pozwalają dowolnie ustawiać natężenie światła. Jest wiele sytuacji, w których przydają się ściemniacze – zmniejszając natężenie światł, szybko zbudujemy nastrój jak ten przy świetle świec, łatwiej też wyciszymy dziecko przed snem – wylicza Marcin Dębowski z EcoEnergy. Niektóre z urządzeń wyposażone są w pilot, dzięki czemu możemy zdalnie operować światłem. Warto pamiętać, że urządzenia te wydłużają żywotność źródła światła i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Porady eksperta

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

21 marca 2022
iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

23 grudnia 2021
Zadbaj o ogród jesienią

Zadbaj o ogród jesienią

5 listopada 2021