Rozwój przemysłu to jeden z warunków postępu cywilizacyjnego, ale czy może się on odbywać za wszelką cenę? Każda z gałęzi gospodarki (w tym także spawalnictwo) musi zachować równowagę pomiędzy zmienianiem świata, a jego niezmienianiem. Co w istocie oznacza rozwój technologii, ale przy możliwie niezmiennym stanie środowiska naturalnego. Odpowiedzią producentów z każdej niemal branży są pojawiające się na rynku całe serie produktowe pod „zielonym szyldem”, czyli tzw. ekologiczne. Pośród tego typu urządzeń znalazły się także spawarki.
Zielona seria spawarek
Nie chodzi tu wcale o kolor obudowy, choć taką właśnie jasnozieloną barwą odznaczają się wszystkie produkty marki Stamos Germany Eco, jak choćby spawarka Stamos Eco S-Digitron. Najistotniejszy jest tu harmonijny mariaż myśli ekologicznej z wysoką jakością, choć oczywiście nie bez znaczenia pozostaje nowoczesny design, przejawiający się nie tylko piękną linią, ale i najwyższą dbałością o detale.
Prądożerny smok odchodzi w przeszłość
Na samym początku urządzenia spawalnicze miały przede wszystkim umożliwiać coś , co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe: „sklejanie”, czyli łączenie w kontrolowany sposób dwóch metalowych części przez miejscowe ich nadtopienie w miejscu styku. Tak przynajmniej definiuje się spawanie. Aby to było możliwe, pierwsze spawarki chłonęły ogromne ilości prądu, lecz ich wydajność osiągała znacznie niższy poziom niż obecnie, były wielkie i nieporęczne z powodu wbudowanego transformatora. Ponadto recykling zużytych maszyn był mało efektywny, a ilość i jakość materiału wykorzystanego do wyprodukowania jednego egzemplarza z punktu widzenia odpowiedzialnego konstruktora czy projektanta była nie do przyjęcia.
Przewrót inwertorowy
Opracowanie i wdrożenie technologii inwertorowej zupełnie odmieniło oblicze współczesnego spawalnictwa, a w szczególności niektórych jego obszarów. Za sprawą niewielkiej płytki z elektroniką, bo tym w istocie jest inwertor, zwany także falownikiem, spawarka, jako urządzenie przeszła całkowitą przemianę. Cóż to za technologia? W dużym skrócie i uproszczeniu polega ona na zastosowaniu przekształtnika napięcia, który w kolejnych etapach działania najpierw „prostuje” pobrany z sieci prąd i jednocześnie filtruje, następnie przekształca w prąd przemienny przy podwyższonej częstotliwości, w końcu obniża jego napięcie i zrównuje z poziomem jarzenia się łuku. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, model pracy nowoczesnych spawarek inwertorowych ma stabilniejszy i wydajniejszy charakter.
I po co to wszystko?
Ma to określone skutki; znacznie ogranicza, a nawet eliminuje ogromny chwilowy pobór energii elektrycznej w postaci gigantycznych „szarpnięć w sieci”, jak to miało miejsce w przypadku archaicznych spawarek transformatorowych. Oszczędny pobór energii? To wszystko? Oczywiście, że nie, choć to przecież niemało. Technologia ta pozwoliła także na znaczące zmniejszenie gabarytów maszyny, obniżenie poziomu emisji hałasu, a przez to podniesienie komfortu użytkowania.
Kiedy spawarka staje się ekologiczna?
Powyższe cechy mają, rzecz jasna, większy lub mniejszy wpływ na środowisko naturalne, jednak czy to dość, aby urządzenie zwać spawarką ekologiczną? Być może, ale to nie koniec cech, które sprawiają, że seria Stamos Germany Eco jest w większym stopniu przyjazna środowisku niż inne. Urządzenia opatrzone tym znakiem wyprodukowane zostały z użyciem materiałów o niskiej zawartości szkodliwych substancji chemicznych, a także kabli i tworzyw sztucznych pozwalających na poddanie ich procesowi recyklingu. Nie jest to chwilowa moda, lecz ogólny kierunek działań – takie właśnie będą nowoczesne spawarki w przyszłości.