Dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu i rozwojowi handlu, w ostatnich latach na polskim rynku pojawiła się cała masa nowoczesnego sprzętu spawalniczego o niezłych parametrach technicznych i przystępnej cenie. Stare, duże i ciężkie spawarki transformatorowe powoli wypierane są przez nowe generacje znacznie lżejszych, a przez to bardziej mobilnych spawarek inwertorowych.
Te ostatnie powoli stają się podstawowym sprzętem wykorzystywanym w drobnych pracach warsztatowych, stworzonym m.in. z myślą o potrzebach hobbystów i drobnych majsterkowiczów, którzy szukają sprzętu prostego w obsłudze, trwałego, wszechstronnego w działaniu i atrakcyjnego pod względem ceny. Oczywiście na rynku sprzętu spawalniczego znajdziemy również wiele modeli tzw. migomatów, czyli półautomatów spawalniczych i specjalistycznych spawarek TIG. Jednak ze względu na cenę tego typu urządzeń, a także z uwagi na konieczność użycia przy spawaniu MIG/MAG i TIG dodatkowych buli z gazem osłonowym, tego typu spawarki nie cieszą się dużą popularnością wśród drobnych majsterkowiczów. Taki sprzęt częściej wykorzystywany jest przez profesjonalistów i takie jest właśnie jego przeznaczenie.
Metody spawalnicze.
Najbardziej popularne metody spawalnicze to MMA, MIG/MAG i TIG. W przypadku hobbystów amatorów największą popularnością cieszy się technologia MMA, czyli metoda spawania otulonymi elektrodami topliwymi. Dzięki zastosowaniu elektrody otulonej, podczas spawania nie musimy korzystać z dodatkowej butli z gazem osłonowym. Rolę gazu osłonowego pełni w tym przypadku rozpuszczająca się pod wpływem temperatury otulina elektrody. Otulina rozkłada się na gaz osłonowy i na żużel, który dodatkowo spowalnia proces stygnięcia spoiny, zwiększając w ten sposób jej trwałość. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych technik spawalniczych, pozwalająca na łączenie ze sobą różnego rodzaju konstrukcji wykonanych z żelaza i stali, również stali nierdzewnych. Przy zastosowaniu określonego typu elektrod, korzystając z tej metody można również spawać niektóre rodzaje innych metali, na przykład miedź lub nikiel. Metoda MIG/MAG i metoda TIG wymagają stosowania butli z gazem osłonowym, przez co ich wykorzystanie w warunkach domowych jest w naturalny sposób ograniczone.
Spawarka transformatorowa czy inwertorowa?
Szukając prostego narzędzia warsztatowego, najprawdopodobniej będziesz wybierał spośród dwóch typów spawarek: transformatorowych i inwertorowych. Te pierwsze charakteryzują się niezwykle prostą konstrukcją, co wpływa na ich mniejszą awaryjność i atrakcyjną cenę. Te drugie bazują na nowoczesnych układach elektronicznych, co pozwoliło zmniejszyć wagę urządzeń oraz ich gabaryty. Spawarki inwertorowe są zatem znacznie mniejsze i znacznie lżejsze od spawarek transformatorowych przy zachowaniu takiej samej wartości prądu spawania. Poza tym spawarki inwertorowe mają większą sprawność działania. W określonym przedziale czasu spawarka inwertorowa może pracować dłużej od spawarki transformatorowej.
Warto pamiętać, że spawarki inwertorowe prócz małej masy i niewielkich gabarytów standardowo wyposażone są również w szereg dodatkowych funkcji ułatwiających spawanie tj. funkcja HOT START czy funkcja ANTI STICK, która zapobiega przyklejaniu się elektrody do rozgrzanego elementu spawanego. Poza tym spawarki inwertorowe mogą korzystać z większego przekroju topliwych elektrod otulonych, co wpływa na zwiększenie zakresu ich pracy. Tego typu spawarki, po zastosowaniu uchwytu spawalniczego TIG, mogą być również używane do spawania metodą TIG, a więc do spawania aluminium i jego stopów.
Autor artykułu
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem www.Eltrex.net.pl specjalizującym się w sprzedaży migomatów, spawarek i akcesoriów do nich.