Zamawiając usługi u dostawcy Internetu, wybieramy pakiet, który teoretycznie gwarantuje określoną prędkość łącza internetowego. Warto jednak sprawdzić, czy rzeczywista prędkość jest adekwatna do tej, za którą płacimy. Jak to zrobić?
Speed test – narzędzie sprawdzające przepustowość łącza
Speed test umożliwia przetestowanie łącza, czego efektem jest odpowiedź, jak szybki naprawdę jest nasz Internet. Informuje, w jaki sposób dane mogą być pobierane i wysyłane. To świetne narzędzie, aby sprawdzić, czy firma realizująca usługi zapewnia je na poziomie określonym w umowie. Test można przeprowadzić w każdej chwili z ciekawości lub w momencie, gdy strony działają zbyt wolno, filmy ładują się nieprzeciętnie długo, a gry i inne aplikacje reagują z opóźnieniem. Testy szybkości łącza są naprawdę dokładne, co można sprawdzić, decydując się na skorzystanie z http://speedtest.inea.pl/. Zaawansowana technologia ogranicza błędy w programie i przedstawia faktyczną prędkość łącza.
Ocena wyników testu
Wyniki testu składają się z kilku informacji dotyczących szybkości ściągania i wysyłania danych, a także kwestii związanych z diagnozą połączeń sieciowych. Należy pamiętać, że dostawcy usług internetowych często oferują połączenia internetowe z zaznaczeniem, że szybkość przesyłu danych wynosi np. do 50 Mb/s. Oznacza to, że Internet nie musi działać z prędkością 50 Mb/s, ale nie znaczy to też, że operator może tym samy obniżyć szybkość np. do 30 Mb/s. Duże rozbieżności pomiędzy wynikami testu a szybkością Internetu obiecywaną przez dostawcę kwalifikują do zgłoszenia reklamacji. Jak interpretować wyniki testu?
Szybkość ściągania
Uzyskane informacje wskazują, jaka jest możliwa maksymalna prędkość pobierania danych na urządzenie, na którym pracujemy. Dane dotyczą szybkości ładowania się stron internetowych i materiałów multimedialnych, a także ściągania plików o dużych rozmiarach takich jak programy. Parametry są określane w kilobitach na sekundę czyli kbps. Ważne, aby pamiętać, że megabit składa się z 1024 kilobitów. Jeśli speed test pokazuje wynik 10 000 kbps jest to równoznaczne z tym, że nasze łącze internetowe uzyskuje maksymalnie ok. 10 mebagitów.
Szybkość wysyłania
Prędkość, z jaką ściągamy programy i uzyskujemy informacje jest istotna, ale nie można zapominać, że równie ważna jest szybkość wysyłania. Dotyczy to nie tylko kwestii przesyłania maili, ale również udostępniana zdjęć i filmów na takich kanałach jak Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube. Również w kopiowaniu zdjęć lub innych danych do chmury prędkość wysyłania odgrywa znaczącą role. Często w ogóle nie przykładamy wagi do tego parametru i decydując się na daną ofertę Internetu, nawet nie wiemy, jaka jest szybkość wysyłania. Należy pamiętać, że zawsze jest zdecydowanie słabsza niż w przypadku ściągania.
Diagnoza połączeń sieciowych
W diagnostyce wykorzystywany jest często program Ping, dzięki któremu można sprawdzić, jakie jest czas łączenia się sieci teleinformacyjnej z serwerem. Dzięki wskazanemu parametrowi uzyskujemy informację dotyczącą ewentualnych opóźnień dotyczących czasu pomiędzy wysłaniem zapytania a reakcją serwera.