Coraz wyższe temperatury na zewnątrz skłaniają do poszukiwania schronienia w dobrze wentylowanych, a najlepiej klimatyzowanych wnętrzach. Obcowanie z klimatyzacją często niestety kończy się przykrymi dolegliwościami, związanymi m.in. z infekcjami dróg oddechowych. Takiemu scenariuszowi można jednak zapobiec – wystarczy bowiem, że układy wentylacyjne i klimatyzacyjne poddawane będą regularnej konserwacji.
Klimatyzacja kontra wentylacja. Czym się od siebie różnią?
Zadaniem tak instalacji wentylacyjnych, jak i klimatyzacyjnych jest poprawa jakości powietrza oraz zapewnienie komfortu użytkowania pomieszczeń, w zależności od potrzeb przebywających w nich osób. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami polega na sposobach, w jaki osiągają one pożądane rezultaty.
Wentylacja polega na wymianie zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże. Jej działanie bywa wspomagane filtrami lub rekuperatorami, których używa się, aby zmniejszyć zużycie energii oraz ustabilizować dobową temperaturę.
Klimatyzacja to z kolei nadawanie powietrzu określonych właściwości, co podyktowane jest bądź względami technologicznymi, bądź też dbałością o jak najlepsze warunki dla człowieka. W tym celu stosowane są m.in. takie procesy jak schładzanie, ogrzewanie, nawilżanie lub osuszanie.
Jak zadbać o właściwe warunki klimatyczne w pomieszczeniach?
Prawidłowe ustawienie warunków klimatycznych w znacznej mierze zależy od przeznaczenia pomieszczeń. Optymalne warunki w ciągu lata to 23-26°C oraz wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Zaleca się przy tym, by różnica temperatur pomiędzy wnętrzem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie przekraczała 7-8°C. W przeciwnym razie nietrudno jest o przeziębienie. Ponadto, jeśli tylko istnieje taka możliwość, nawiew powinien być tak wyregulowany, aby podmuchy powietrza były niemal niewyczuwalne dla człowieka.
Uważa się, że najlepsza temperatura do pracy to 20°C. Jeżeli chodzi jednak o powierzchnie biurowe, to może być ona nieco wyższa, ponieważ osoby pozostające niemal w bezruchu w większym stopniu odczuwają chłód. Nie należy jednak przesadzić – gdy słupek rtęci wędruje powyżej 26°C, nie tylko spada wydajność pracowników, ale i wzrasta ryzyko wypadków.
Dlaczego okresowe czyszczenie jest tak ważne?
W instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które powodują, że kanały doprowadzające powietrze stają się siedliskiem zarówno pyłu i kurzu, jak również niebezpiecznych dla zdrowia bakterii oraz grzybów. To właśnie one mogą być przyczyną złego samopoczucia, częstych bólów głowy, nadmiernego zmęczenia, a nawet groźnych chorób takich jak legionelloza, zapalenie śluzówki nosa czy zapalenie płuc. Narażanie pracowników na takie warunki to prosta droga do obniżenia ich koncentracji i efektywności oraz wysokie prawdopodobieństwo częstych absencji.
Nie jest to jednak koniec zagrożeń. Osiadające cząsteczki kurzu lub pyłu zmniejszają ilość dostarczanego powietrza, a ponadto zwiększają ryzyko zagrożenie wybuchem lub pożarem. W przypadku wadliwej wentylacji wzrasta także wilgotność pomieszczeń, co skutkuje m.in. rozwojem grzybów i pleśni, skraplaniem wody i jej wnikaniem w ściany oraz drewniane elementy wyposażenia. Dodatkowo pojawia się również element ekonomiczny – wzrost zużycia energii elektrycznej.
Częstotliwość konserwacji
Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne powinny być regularnie konserwowane i czyszczone, najlepiej corocznie, a jeśli zachodzi taka potrzeba, nawet częściej, nie rzadziej jednak niż raz na dwa lata. Wiele zależy tu od klasy przeznaczenia pomieszczeń. Klasa podstawowa obejmuje głównie składy i magazyny. Klasa średnia to budynki, w których często przebywają ludzie m.in. mieszkania, hotele, szkoły, szpitale i obiekty użyteczności publicznej. Klasa zaawansowana to wszelkie obiekty o zaostrzonych wymaganiach co do czystości powietrza, np. zakłady farmaceutyczne, laboratoria, sterylne pomieszczenia szpitalne, wytwórnie półprzewodników. Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji określają restrykcyjne normy, między innymi prEN 15780:2008 (E), natomiast dopuszczalną ilość pyłów – PN-EN ISO 14644-1:2002 oraz amerykańska US Federal Standard 209E, a dozwoloną ilość mikroorganizmów – PN-89/Z-04111/01 do 03.
Jak zatem widzimy, warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach jest zadbana instalacja. Szczególnie w sezonie letnim warto pomyśleć o jej sprawdzeniu i odpowiednim zakonserwowaniu. Nie czekaj na kolejną falę upałów lub problemy ze zdrowiem – znajdź profesjonalną firmę i zamów przegląd klimatyzacji.