Sterowniki PLC są głównym i nadrzędnym elementem zarządzającym nad procesem technologicznym. To właśnie tutaj zapisane są główne procesy i to właśnie z tego miejsca dane są wysyłane do paneli operatorskich HMI czy paneli dotykowych HMI.
Możemy spotkać sterowniki PLC w dwóch wersjach. pierwsza to wersja SLIM, druga natomiast są to sterowniki PLC modułowe. Wśród sterowników modułowych najpopularniejsze są sterowniki serii AH500. Wśród sterowników PLC możemy znaleźć znacznie większy i obszerniejszy zakres elementów. Możemy znaleźć tutaj między innymi sterowniki z zabudowanym portem Ethernet, do zaawansowanych aplikacji, do standardowych aplikacji, do aplikacji motion, z zabudowanymi wejściami i wyjściami analogowymi, moduły przełączników bądź sterownik ruchu i wszelkiego rodzaju sterowniki z modułami wejść dyskretnych (od 6 do nawet 32 wejść). Z konkretnymi produktami możemy zapoznać się na stronie http://induprogress.pl/oferta/55/sterowanie/sterowniki-plc-slim
Sterowniki pozwalają nam zbudować pełny zestaw zarządzający konkretnym procesem technologicznym. Ważne aby sterowniki były kompatybilne z reszta urządzeń procesowych. Jeżeli mamy do wyboru sterowniki standardowe jak i modułowe, to zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Przy sterownikach PLC modułowych, mamy gwarancję, iż wszelkie poszczególne elementy były ze sobą razem testowane, są w pełni zintegrowane i nie będzie żadnych problemów przy łączeniu owych modułów. Wszelkie elementy możemy połączyć ze sobą zgodnie z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Rozwiązanie sprawdzone i godne polecenia. Po drugiej stronie mamy sterowniki nie modułowe, które także powinny by ć z założenia ze sobą kompatybilne, które nie powinny sprawiać kłopotów natury technicznej przy połączeniu. Przy sterownikach modułowych, może być problem jeżeli poszczególne elementy ulegną uszkodzeniu, wówczas musimy wymienić elementy na konkretne moduły w odróżnieniu od standardowych sterowników PLC.