Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i G ospodarki Morskiej z 2012 r (dz. U. z 2012 r. poz. 1289) zmieniające ustalenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ustanawia nowe warunki prowadzenia instalacji telekomunikacyjnej w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Zgodnie z nowym prawem, instalacja telekomunikacyjna powinna zapewnić świadczenie usług telekomunikacyjnych, zapewniać możliwość podłączenia do publicznych sieci telekomunikacyjnych oraz powinna być wykonana w sposób gwarantujący możliwość wymiany i instalowania odpowiedniej ilości elementów telekomunikacyjnych. Powinna również zapewnić instalacje dodatkowej infrastruktury, jak np.: kable antenowe wraz z osprzętem i urządzeniami telekomunikacyjnymi, bez naruszania konstrukcji budynku.
Stosownie do nowego rozporządzenia, Hager opracował systemy rozdzielnic teletechnicznych, dedykowanych dla budynków użyteczności publicznej, jak i budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
Systemy rozdzielnic FW Media, Volta
VDI to kompletne, metalowe rozdzielnice elektryczne,zapewniające stopień ochrony IP30. Oferują one wystarczająco dużo miejsca, aby oprócz systemu rozdziału energii elektrycznej pełnić równocześnie rolę centrali dla urządzeń telekomunikacyjnych i mediów TV. Nowe rozdzielnice są poszerzeniem oferty obecnych modułowych typów rozdzielnic stanowią kompleksowe rozwiązania, które można ze sobą łączyć szeregowo tworząc możliwość instalowania dodatkowych aparatów i urządzeń takich jak Routery, Switch’e lub wzmacniacze TV w jednym miejscu.
Rozdzielnice polowe FW Media / FWB
Forma zabudowy urządzeń elektrycznych i multimedialnych,którą oferuje od dawna Volta w budownictwie mieszkaniowym, może być realizowana również w budownictwie publicznym oraz wielomieszkaniowym. Wszystko to za sprawą rozdzielnic polowych Univers FW Media o głębokości tylko 110 mm.
Rozdzielnice te umożliwiają zabudowę urządzeń rozdziału energii oraz urządzeń multimedialnych na bardzo wysokim poziomie technicznym. Rozdzielnice FW media oferują dodatkową przestrzeń dla części stosowanych do inteligentnego sterowania budynkami (KNX).
Czy to wersja natynkowa, czy podtynkowa (wnęki w murze / w ścianach z karton-gipsu), rozdzielnice FW, dzięki zabudowie polowej, umożliwiają utworzenie centralnego punktu, w którym następuje zarówno rozdział i zabezpieczenie przewodów elektrycznych, jak i rozdział różnych sygnałów multimedialnych (TV, telefon, internet, ochrona przeciwprzepięciowa), bez dodatkowych, pośrednich punktów (puszki multimedialne, dodatkowe obudowy). Najlepsze rozwiązanie:
Energia i Dane
Tak jak Volta, tak i rozdzielnica polowa FW Media umożliwia zabudowę urządzeń multimedialnych na uniwersalnej, perforowanej płycie montażowej. Płytę tą można zabudować obok pola z normalnym systemem zabudowy urządzeń modułowych (szyny DIN35). W tym miejscu następuje wydzielenie dwóch obszarów zabudowy wewnętrznej: urządzeń zabezpieczających i sterujących budynkiem (KNX) na szynach DIN oraz urządzeń multimedialnych na płycie montażowej. Rozwiązanie to jest bardzo elastyczne i umożliwia swobodne modyfikacje i zmiany wyposażenia w przyszłości.
Rozdzielnice polowe natynkowe FWB przeznaczone są do montażu natynkowego, podtynkowego i częściowo wpuszczanego w ścianę. Zmodyfikowana konstrukcyjnie obudowa FWB zapewnia teraz jeszcze prostszy sposób montażu i użytkowania, łatwość instalowania oraz pełne bezpieczeństwo w postaci II klasy ochronności. Nowe obudowy dostępne są jako puste lub wyposażone w pokrywy pełne, do montażu zacisków szeregowych. Prosty system zabudowy wewnętrznej oraz możliwość zabudowy nawet do 336 modułów aparatów sprawiają, że obudowy stanowią idealną ofertę dla inteligentnych rozwiązań instalacyjnych w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, budownictwie komercyjnym oraz publicznym.
Nowe rozdzielnice FWB (IP30 dla FW Media) dostarczane są seryjnie w stopniu ochrony IP44, a dzięki w pełni spawanej konstrukcjimożna je bez żadnych obaw zastosować w obszarach mocniej narażonych na wpływ czynników zewnętrznych, np. w garażach, piwnicach, klatkach schodowych, wiatrołapach etc. Rozdzielnice FWB przy 160 mm głębokości zapewniają teraz o 20 milimetrów więcej przestrzeni do poprowadzenia i montażu kabli, w porównaniu z wersją dotychczasową. Nowe rozdzielnice posiadają także inne zalety, np.:
- duże przepusty kablowe, które zapewniają wygodniejszy montaż,
- osłony wyprowadzenia przewodów, montowane wygodną metodą zatrzaskową, które eliminują konieczność pracochłonnego wiercenia otworów.
Elektromonter/instalator może wetknąć osłonę do przesuwanych uchwytów i ostatecznie dokładnie wyregulować mechanizmem zatrzaskowym ustawienie względem powierzchni tynku.
Rozdzielnice wykonane są z blachy stalowej malowanej proszkowo. Spełniają jednocześnie najwyższe kryteria ochronności przed dotykiem – zgodnie z normą PN-EN 61-439. Rozdzielnice są idealną ofertą do budownictwa mieszkaniowego indywidualnego, wielorodzinnego i użyteczności publicznej, gdyż zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i najwyższą jakość wykonania. Umożliwiają łączenie funkcji rozdziału energii elektrycznej z funkcjami dostawy mediów tj. dostarczania sygnałów teleinformatycznych, Internetu, czy sygnału telewizyjnego.
Rozdzielnica podtynkowa FW Media to obudowa, w której zastosowano izolację podstawową oraz izolację dodatkową. Jest to rozwiązanie szczególnie interesujące w przypadku montażu w miejscach i pomieszczeniach użyteczności publicznej, jako uzupełnienie ochrony dodatkowej i zwiększenie skuteczności ochrony przed dotykiem pośrednim.
Nowa rozdzielnica polowa FW Media IP30 marki Hager – jako tzw. media center
W celu zapewnienia łatwiejszego sposobu wprowadzania przewodów elektrycznych, możnawyjmować górne i dolne przepusty kablowe. Jako opcja, dostępne są również przezroczyste drzwi. Rozdzielnice FW Media standardowo wyposażone są w ruszt nośny z szynami TS35, pokrywy chroniące przed dotykiem, listwy samozaciskowe QuickConnect PE/N oraz łatwe w demontażu drzwi osadzone w płaskiej, estetycznej, metalowej ramie maskującej. Maksymalnie, w jednej obudowie, można zamontować aż 288 modułów DIN, co gwarantuje wystarczająco dużo miejsca nawet przy bardzo zaawansowanych aplikacjach sterowania z zakresu automatyki budynku.
Nowa volta teletechniczna
Rozdzielnica Volta jako rozdzielnica mieszkaniowa oferuje przełomowe rozwiązania nie tylko w zakresie rozdziału energii elektrycznej. Można ją także wykorzystywać jako rozdzielnicę multimedialną w bezpośrednim sąsiedztwie rozdzielnicy elektrycznej. W dzisiejszych czasach i na obecnym poziomietechniki istotną rolę odgrywa nie tylko odpowiedni rozdział energii elektrycznej, lecz także odpowiednia transmisja danych.
W nowej, multimedialnej rozdzielnicy Volta mieszczą się wszystkie komponenty komunikacyjne jednego poziomu. Można je w łatwy i przejrzysty sposób zamontować na specjalnej, perforowanej, stalowej płycie montażowej. Patch moduły i inne aparaty modułowe montowane są na szynie nośnej, którą połączyć można zaciskami z przewodem do wyrównania potencjałów.
Kompaty bilność techniczna i harmonia we wzornictwie – univers
Rozdzielnice polowe marki Hager to bardzo uniwersalne obudowy. Ma to związek z systemem rozdzielnic Univers N i wielolicznikowym Univers Z, gdzie możliwa jest zabudowa obydwu przestrzeni obok siebie w jednej obudowie. W ten sposób można stworzyć jednolity obraz różnych funkcjonalności w instalacji elektrycznej budynku publicznego oraz wielorodzinnego. Dodatkowo, systemy szaf licznikowych i zabezpieczających, są wyjątkowe pod względem estetycznym. Ramki maskujące zaprojektowano, podobnie jak dla rozdzielnic Volta tak, aby doskonale komponowały się ze ścianą budynku, nie zaburzając optyki korytarzy czy pomieszczenia.
Dobrze przemyślane – bardzo łatwe w zastosowaniu
Rozdzielnice univers, projektowane są tak, by gwarantować maksymalną łatwość instalacji. Na przykład istnieje możliwość szybkiej wymiany nowoczesnych liczników SmartGrid bezprzerwowo i bezpiecznie, przepustów kablowych, wersji zamknięcia (zamek z kluczem, zamek z dźwignią). Posiadają zaciski QuickConnect, zabudowa wewnętrzna – montaż zatrzaskowy głównych szyn UN, nośników systemu univers – bez potrzeby wiercenia, otworowania. Rozdzielnica przygotowana jest do wyprowadzenia przewodów wprost do osłony przepustu przewodów, która pasuje do systemów prowadzenia instalacji w kanałach elektroinstalacyjnych i posiada standardowo przygotowane miejsce na część teletechniczną.