Położona niedaleko Zakopanego, tuż pod słowacką granicą, wioska Chochołów jest wymarzonym miejscem na odpoczynek dla amatorów ciszy i spokoju. Zachwyci ich tu piękna, tradycyjna zabudowa, prawie w całości składająca się z drewnianych góralskich chałup i oczywiście góry, a dokładnie roztaczająca się przed nimi panorama Tatr Zachodnich. Od przyszłego roku na gości czekać będzie jeszcze jedna atrakcja – Termy Chochołów.
Termy Chochołów będą całorocznym obiektem rekreacyjno-wypoczynkowym z pięcioma basenami zewnętrznymi i basenami wewnątrz kompleksu, zasilanymi ciepłą wodą geotermalną. Całość będzie utrzymana w stylu budownictwa regionalnego. W tej chwili Termy Chochołów są jeszcze ogromnym, zajmującym ponad 18.000 m², placem budowy, na którym znaczącą rolę odgrywają elektronarzędzia. Dwóch doświadczonych fachowców, Krzysztof Zięder zajmujący się stolarstwem artystycznym i rzeźbą i Dawid Paniak z branży budowlanej, pracownik firmy budującej kompleks, przetestowało i sprawdziło tam zalety rozwiązań wybranych elektronarzędzi firmy Bosch z linii niebieskiej. Jako pierwsza w ruch poszła akumulatorowa pilarka tarczowa GKS 10,8 V-LI Professional, która wywarła na fachowcach bardzo dobre wrażenie. Narzędzie wykorzystywałem przede wszystkim do obróbki elementów drewnianej podbitki dachowej, a także prac przy zdobieniu rysi dachowych – mówi Krzysztof Zięder.
Dzięki możliwości ustawienia grubości cięcia z dokładnością do 1 mm narzędzie pozwoliło na wykonanie pracy w sposób bardzo precyzyjny. Rysie w budynku Term Chochołów są bogato zdobione i utrzymane w stylu regionalnym, dokładność cięcia była więc dla mnie kluczowa – wyjaśnia Krzysztof Zięder. I dodaje: Zwarta konstrukcja pilarki i jej niewielka waga – zaledwie 1,4 kg sprawiły, że pracowało się nią bardzo lekko i bez najmniejszego problemu można ją było obsługiwać jedną ręką.
Pozytywnie oceniona została także wydajność narzędzia. Pilarka zawdzięcza ją zastosowaniu mniejszych silników, a także przekładni, która w połączeniu z systemem zarządzania energią pozwala na zwiększenie wydajności pracy przy zachowaniu optymalnego ciężaru. Tester docenił również zwiększoną pojemność akumulatorów, która wynosi obecnie 2,0 Ah dla akumulatorów dołączanych w wyposażeniu standardowym oraz fakt, że praca pilarką tarczową GKS 10,8 V-LI Professional pozwoliła zachować czystość otoczenia w trakcie pracy.
Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki udarowe GSB 14,4 V-EC Professional i GSB 18 V-EC Professional i akumulatorowe wiertarko-wkrętarki GSR 14,4 V-ECProfessional i GSR 18 V-EC Professional znalazły swoje zastosowanie podczas montażu elementów drewnianych i stalowych do konstrukcji żelbetowej i drewnianej. Dzięki technologii EC bezszczotkowe silniki są całkowicie bezobsługowe i osiągają wyższą sprawność (ponad 80% zamiast standardowych 60-70%). Mniejsze są także straty ciepła i energii w trakcie komutacji energii elektrycznej na szczotkach, co sprawia, że narzędzia nie nagrzewają się mocno, a czas pracy na jednym cyklu ładowaniaakumulatora jest dłuższy nawet o 30%. Właśnie to podkreślił Dawid Paniak – Podczas testów przekonałem się, że czas pracy jest wyraźnie dłuższy, co zdecydowanie ułatwia realizację zadań i zwiększa efektywność. To, że narzędzia nagrzewają się w bardzo małym stopniu, dodatkowo zwiększa komfort pracy.
Do trudniejszych zadań przydatny okazał się również młot udarowy GSH 11 VC Professional. Podczas prac przy budowie Term Chochołów wykuwano przejścia przez ściany żelbetowe, a także wyburzano elementy żelbetowe. Wysoki komfort pracy, osiągnięty dzięki oddzieleniu rękojeści głównej i bochnych od silnika oraz wyposażenie mechanizmu udarowego młota w system tłumień drgań, wyraźnie zaskoczyły testerów i pozwolił im na znacznie dłuższą pracę – Miałem okazję osobiście przekonać się, że uchwyt SDS-max rzeczywiście umożliwia szybką wymianę osprzętu. Oprócz tego nie można nie wspomnieć, że jak na tak mocne narzędzie – moc 1700 W – waga młota jest bardzo niska – mówi Dawid Paniak.