Osoby decydujące się na zakup nowego urządzenia mobilnego stają coraz częściej przed dylematem: zdecydować się na smartfon, czy też raczej na tablet? Chociaż na pierwszy rzut oka chodzi o dwa całkiem odmienne urządzenia, jednak po szerszej analizie ich możliwości okazuje się, że zarówno smartfon, jak i tablet, mogą służyć nie tylko do przeglądania Internetu czy korzystania z innych funkcji multimedialnych, ale także – co może dziwić w przypadku tabletu – do wszechstronnej komunikacji.
Smartfon: dla ceniących wygodę
Smartfon to wciąż najlepsze rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę. Mniejszy od tabletu, łatwiejszy w obsłudze, a dodatkowo oczywiście świetnie przystosowany do wykonywania połączeń; to niewątpliwe zalety tego urządzenia. Po pierwsze, smartfona możemy zabrać ze sobą właściwie wszędzie – dzięki dopasowanym rozmiarom na ogół bez problemu mieści się on w kieszeni spodni, a ponadto możemy go obsługiwać jedną ręką (co jest ważne, biorąc pod uwagę fakt, że w takich miejscach jak metro, pociąg czy autobus nie ma zbyt wiele miejsca). Pamiętajmy, że smartfon to wciąż urządzenie stworzone do szybkiej komunikacji – wykonywania i odbierania połączeń oraz wysyłania SMS-ów i MMS-ów. Miłośnicy Internetu również nie powinni narzekać; posiadając smartfona mogą swobodnie korzystać z sieci. Jakie są zatem minusy? Niestety, ze względu na swoje przeznaczenie, pozostałe opcje urządzenia nie są już tak rozbudowane – zabraknie możliwości naprawdę swobodnego czytania ebooków czy grania w zaawansowane technologicznie gry.
Tablet: luksus przede wszystkim
Tablet to dość specyficzne urządzenie, które z powodzeniem można nazwać połączeniem smartfona i laptopa. Co ciekawe, możliwe jest wykonywanie połączeń z wykorzystaniem tego urządzenia, przejął on również większość funkcji swego komputerowego kuzyna; można na nim bez problemu odtwarzać filmy, grać w różnego rodzaju gry czy czytać elektroniczne książki. Duży ekran, zdecydowanie większy niż w przypadku smartfona, zapewnia odpowiedni komfort. Jakie są zatem minusy tego urządzenia? Wielkość ekranu to nie tylko zaleta, ale równocześnie i wada tabletu. Niewątpliwie nie można go schować do kieszeni, a do jego wygodnej obsługi jest potrzebne nieco więcej miejsca. Oznacza to zatem, że nie można go zabrać wszędzie, co może być dużym problemem dla osób będących cały czas w ruchu.
Co dla kogo?
Przed dokonaniem wyboru warto określić, do której grupy odbiorców możemy się zaliczyć i na czym nam zależy najbardziej. Jeśli jesteśmy niezwykle aktywni, nie mamy dużo czasu na korzystanie z urządzenia mobilnego, a najbardziej zależy nam na wykonywaniu połączeń i przeglądaniu zasobów sieci, zdecydujmy się na smartfona. Jeżeli natomiast bardziej zależy nam na całym szeregu dodatkowych funkcji, a wielkość urządzenia nie ma dla nas najmniejszego znaczenia, być może warto zastanowić się nad tabletem. Dobrym pomysłem będzie także wybór urządzenia, które wciąż jest smartfonem, ale posiada niektóre funkcje właściwe dla tabletów – takim modelem jest chociażby HTC One, zaliczany do najnowocześniejszych telefonów.
Zarówno smartfon, jak i tablet, mają szereg zalet – w dużej części wykluczają się one jednak wzajemnie, co zmusza do zastanowienia się, co jest dla nas szczególnie istotne. Po określeniu naszej listy priorytetów warto porównać ją z plusami i minusami urządzenia, które chcemy zakupić – dzięki temu unikniemy błędu.