Obecne przepisy zobowiązują instalatorów do stosowania w instalacjach elektrycznych urządzeń chroniących przed szkodliwymi skutkami wyładowańatmosferycznych oraz przepięć powstających wewnątrz instalacji. Oferowane przez firmę KANLUX S.A. warystorowe ograniczniki przepięć stanowią wypróbowane rozwiązanie znajdujące zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemyśle. Firma KANLUX S.A.
posiada w swojej ofercie ochronniki przepięciowe klasy C oraz zestawy B+C, które spełniają wymagania norm i dyrektyw europejskich, co potwierdzają badania wykonane przez notyfikowane laboratorium Ente Certificazione Macchine z siedzibą we Włoszech.
Konstrukcja ograniczników przepięć zapewnia:
- wymienne moduły ochronne
- optyczny wskaźnik stanu
- zdalną sygnalizację zadziałania
- warystorowe urządzenie odłączające
Dwustopniowe ograniczniki przepięć
- typ 1+2 (wg PN-EN 61643-11)
- typ B+C (wg EDIN VDE 06756-11)
Dwustopniowe ograniczniki przepięć typu B+C to urządzenia zaprojektowane do ochrony aparatury elektrycznej przed przejściowymi przepięciami w instalacjach NN, powstającymi w wyniku bezpośrednich wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieciach elektroenergetycznych. Stosowane głównie w budynkach mieszkalnych i niewielkich obiektach przemysłowych. Instalowane w złączach kablowych lub w rozdzielnicach głównych. Ograniczają czas trwania i częstotliwość prądu następczego.
Ograniczniki przepięć
- typ 2 (wg PN-EN 61643-11)
- typ C (wg E DIN YDE 0675 6-11)
Ograniczniki przepięć typu C to urządzenia zaprojektowane do ochrony aparatury elektrycznej przed przejściowymi przepięciami w instalacjach NN, powstającymi w wyniku pośrednich wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieciach elektroenergetycznych.
Stosowane głównie w budynkach mieszkalnych. Instalowane w rozdzielnicach piętrowych. Poniżej przedstawiono kilka urządzeń uzupełniających ofertę aparatury modułowej firmy KAN LUX S.A.
Styczniki – urządzenia do załączania układów silnoprądowych
Styczniki cechują się dużą trwałością mechaniczną oraz dużą częstością łączeń, przy stosunkowo małych wymiarach, niewielkiej masie i wysokiej pewności działania. Są wykorzystywane do załączania, wyłączania i przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, a także przy przeciążeniach. Mogą załączać urządzenia elektryczne o dużych prądach rozruchowych, takie jak: silniki elektryczne, klimatyzatory, spawarki czy transformatory. W ofercie KANLUX S.A. dostępne są dwa modele 3-fazowe i jeden 1-fazowy:
- JVC2-20/2 o maksymalnym prądzie obciążenia rezystancyjnego 20A (8 kW; 1-fazowy);
- JVC2-20/4 o maksymalnym prądzie obciążenia rezystancyjnego 20A (8 kW);
- JVC2-63/4 o maksymalnym prądzie obciążenia rezystancyjnego 63A (25 kW);
Programator czasowy JVT3-16D
Elektroniczny programator czasowy z możliwością programowania dobowego lub tygodniowego. Zasilany napięciem znamionowym od 24V do 264V AC lub DC. Może sterować bezpośrednio urządzeniami o łącznej mocy do 3680W (np. żarowe źródła światła), mającymi charakterystykę obciążenia rezystancyjnego. Minimalny czas nastawy wynosi 1 minuta. Przystosowany do montażu w rozdzielnicach NN na szynach DIN 35mm. W położeniu spoczynkowym posiada parę styków 3;4, która po zadziałaniu programatora otwiera się, zamykając jednocześnie drugą parę styków 4;5. Programator może realizować wielokrotne załączanie lub wyłączanie odbiorników w cyklach dobowych lub tygodniowych. Urządzenia sterujące tego typu są powszechnie wykorzystywane do sterowania oświetleniem zewnętrznym (iluminacja budynku), urządzeniami mechanicznymi działającymi w określonych godzinach (silnik pompy fontanny), czy do symulacji obecności domowników w czasie urlopu.
Programator czasowy JVT2-161Y
Mechaniczny programator czasowy z programowaniem dobowym. Zasilany napięciem znamionowym od 24V do 264V AC lub DC. Może sterować bezpośrednio urządzeniami o łącznej mocy do 3680W (np. żarowe źródła światła),mającymi charakterystykę obciążenia rezystancyjnego. Minimalny czas nastawy wynosi 15 minut. Przystosowany do montażu w rozdzielnicach NN na szynach DIN 35mm. Wbudowana bateria zapewnia podtrzymanie czasowe przez okres ok. 70 godzin. Posiada jeden styk – otwarty w położeniu spoczynkowym. Urządzenia sterujące tego typu są powszechnie wykorzystywane do sterowania oświetleniem zewnętrznym (iluminacja budynku), urządzeniami mechanicznymi działającymi w określonych godzinach (silnik pompy fontanny).
Automat schodowyAS 1-7M
Automat schodowy ma dwa tryby pracy – praca ciągła i praca z nastawą czasową. Pierwsza umożliwia włączenie na stałe zasilanego obwodu. Druga, powszechnie wykorzystywana naklatkach schodowych, umożliwia zasilanie dołączonego obwodu np. oświetlenia, przez pewien określony czas. Zakres regulacji wynosi od 1 minuty do 7 minut, przy czym nastawy można dostosowywać przekręcając regulator widoczny na froncie automatu co 30s. Po podaniu impulsu załączającego, automat schodowy podtrzymuje zasilanie dołączonego obwodu przez zadany czas. Automaty schodowe z wyłącznikami impulsowymi, mogą służyć do sterowania oświetleniem w ciągach komunikacyjnych biurowców i hoteli, wraz z czujnikami ruchu, do uruchamiania oświetlenia antywłamaniowego i sygnalizacji akustycznej wokół domów, a w przemyśle, do kontrolowania określonych czasowo procesów technologicznych.
Opracowano na podstawie materiałów KANLUX S.A