Posiadanie własnego alkomatu jest rzeczą naprawdę praktyczną, kiedy dużo podróżujemy samochodem, a czasem wieczorami lubimy wypić piwo czy lampkę szampana. Organizm potrafi płatać różne figle, lepiej więc sprawdzić stężenie alkoholu we krwi zanim wsiądziemy za kółko, gdy wiemy, że kilka czy kilkanaście godzin wcześniej piliśmy jakieś procenty. Możne nam to oszczędzić wielu kłopotów…
Dlaczego warto mieć alkomat?
Już niebawem, jeżeli wejdą w życie nowe przepisy, każdy będzie musiał posiadać w samochodzie swój własny alkomat. Nawet jednak, jeśli nie będzie to konieczne, urządzenie takie i tak warto mieć. Dzięki alkomatowi można bowiem samodzielnie sprawdzić, czy możemy prowadzić samochód. Należy pamiętać o tym, że każdy organizm ludzki może bardzo różnie reagować. Nawet więc jeśli wieczorem wypiliśmy zaledwie lampkę wina czy jedno piwo, a wcześnie rano musimy gdzieś jechać, warto sprawdzić i wiedzieć, jaką ilość alkoholu we krwi mamy, jeśli mamy. To, że czujemy się dobrze i uważamy, że bez przeszkód możemy prowadzić samochód nie musi oznaczać, że faktycznie tak jest.
Jaki jest wybór wśród alkomatów?
Zakup byle jakiego, najtańszego alkomatu mija się z celem. Tanie alkomaty mogą pokazywać błędne wyniki (zarówno mogą zaniżać wynik, jak i pokazywać promile, gdy tak naprawdę jesteśmy całkowicie trzeźwi). Przed zakupem alkomatu należy przede wszystkim zorientować się, jaki mamy wybór. Wśród alkomatów, czyli elektronicznych urządzeń wskazujących ilość alkoholu we krwi na podstawie wydychanego powietrza, można wyróżnić trzy główne rodzaje. Różnią się one pomiędzy sobą czujnikiem, a tym samym dokładnością pomiarów.
I tak wyróżniamy alkomaty spektrometryczne, elektrochemiczne oraz półprzewodnikowe. Alkomaty spektrometryczne są urządzeniami stacjonarnymi. Alkomaty elektrochemiczne to te, których używa policja. Najmniej dokładnymi alkomatami są ostatnie z wymienionych czyli alkomaty półprzewodnikowe, będące urządzeniami kieszonkowymi i podręcznymi. Są one bardzo wrażliwe i niewiele trzeba, aby urządzenie pokazało nieprawdziwy wynik.
Ile kosztuje dobrej jakości alkomat?
Jest to pytanie za przysłowiowe sto punktów. Ciężko jest określić dokładną cenę, a poza tym trzeba liczyć się z tym, że nawet najdroższy alkomat, teoretycznie najlepszej jakości, także ma prawo zepsuć się – zwłaszcza, jeśli będzie niewłaściwie użytkowany. Niemniej, ceny alkomatów dobrych jakościowo, polecanych przez niezależnych ekspertów zaczynają się od około 300zł. Tańsze urządzenia albo od początku nie będą działać prawidłowo albo też zaczną szwankować po krótkim czasie.
Kalibracja alkomatu
Alkomat wymaga czasem tak zwanej kalibracji. Jeśli nie działa prawidłowo (pokazuje zawyżone czy też zaniżone wyniki) a jesteśmy zupełnie pewni, że pokazuje nieprawdziwe dane, bo przykładowo będąc zupełnie trzeźwymi uzyskujemy wysoki wynik, wskazujący na to, że wypiliśmy całkiem sporo, nie jest powiedziane, że jest całkowicie zepsuty. W takiej sytuacji należy udać się do punktu serwisowego właśnie w celu dokonania kalibracji. W zależności od rodzaju alkomatu usługa taka może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – wybierając alkomat, warto zwrócić wagę na kwestię jego ewentualnych późniejszych napraw, aby nie okazało się, że będą droższe niż zakup samego urządzenia.
Jak dbać o alkomat?
Tak na dobrą sprawę urządzenia te nie wymagają jakiegoś szczególnego traktowania. Należy je po prostu używać zgodnie z przeznaczeniem i nie narażać na ekstremalne warunki pogodowe. Zanim użyjemy alkomatu po raz pierwszy, koniecznie powinniśmy przeczytać instrukcję obsługi i stosować się do zaleceń producenta. Jeżeli nie trzymamy samochodu w garażu, a na zewnątrz panują silne mrozy czy też duże upały, alkomat lepiej zabierać ze sobą do domu.
Jak dokonać pomiaru alkomatem?
Wydawałoby się, że jest to rzecz bardzo prosta, bo cóż trudnego w tym, aby przyłożyć urządzenie do ust i „dmuchnąć”. To może i nie jest skomplikowane, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, kiedy wykonać test, by po pierwsze wynik był wiarygodny, a po drugie, aby nie uszkodzić alkomatu. Otóż, jeśli chcemy uzyskać jak najbardziej prawdziwy wynik, test najlepiej wykonać po około 1,5 do 2,5 godzin po spożyciu alkoholu. Mniej więcej tyle czasu jest potrzebne do tego,a by stężenie alkoholu we krwi osiągnęło maksymalną wartość. Jeżeli dokonamy pomiaru szybciej niż po 20 minutach od wypicia alkoholu, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż uszkodzimy sensor. Dla pewności test należy powtórzyć po około 15 minutach.
Co może fałszować wyniki?
Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na wynik badania alkomatem. Aby uzyskać możliwie najbardziej wiarygodny wynik nie powinniśmy zaraz przed testem myć zębów miętową pastą, nie powinniśmy też jeść nic miętowego (gumy, pastylki, cukierki). Nie wolno też wykonywać zbyt wielu wyników jeden po drugim. Pamiętajmy o tym, aby sprawdzać stan baterii w alkomacie, bo jeśli ta będzie rozładowana, wynik również może być nieprawdziwy.