Wybieramy wiertarkę – poradnik kupującego

Wybieramy wiertarkę – poradnik kupującego

Wybieramy wiertarkę – poradnik kupującego

Każdy, kto posiada swoje własne mieszkanie, powinien zaopatrzyć się również we własny zestaw niezbędnych narzędzi – do takich niewątpliwie należy wiertarka. Szeroki asortyment, z jakim spotkamy się w sklepie, może zdecydowanie utrudnić wybór. Jak zatem dobrać wiertarkę dopasowaną do swoich potrzeb i umiejętności?

Profesjonalne czy amatorskie?

To pierwsze pytanie, jakie powinien zadać sobie każdy, kto chce kupić wiertarkę. Jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności, a zakupione narzędzie jest nam niezbędne w codziennej pracy, bez wątpienia powinniśmy pomyśleć o wiertarce profesjonalnej. Z kolei jeśli myślimy o zakupie wiertarki ze względu na naszą skłonność do częstego majsterkowania, wystarczy nam wersja dla amatorów – w takim przypadku najczęściej odpowiednie będzie urządzenie o mocy około 500 W. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze ze względu na cenę sprzętu – wersja dla amatorów to często znacznie mniejszy wypadek. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wiertarki dla profesjonalistów posiadają znacznie większą moc, która zazwyczaj jest zbędna w przypadku wykonywania standardowych domowych prac. Producenci starają się ułatwić klientom rozpoznawanie i rozróżnianie swoich produktów – najczęściej sprzęt dla majsterkowicza i profesjonalisty różni się kolorem obudowy.

Typy wiertarek

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki, są różne typy tego urządzenia. Ręczne, udarowe, bezudarowe, kątowe, stołowe – możliwości jest mnóstwo, dlatego musimy określić wcześniej, do czego wiertarka przyda nam się najbardziej (szeroka oferta tutaj). Jeżeli zależy nam głównie na wierceniu prostych otworów, szczególnie w drewnie lub miękkich tworzywach sztucznych, dobrym wyborem okaże się niewątpliwie wiertarka ręczna, w której możliwe jest założenie wierteł o różnej średnicy (umożliwia nam to wiercenie otworów o zróżnicowanej wielkości). Z kolei gdy pracujemy z twardymi materiałami, czyli metalem bądź betonem, doskonale sprawdzi się wiertarka udarowa. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również wiertarko – wkrętarka, która łączy funkcje dwóch typów narzędzi; z jej pomocą nie tylko wywiercimy otwór, ale również wwiercimy wkręty. To poręczne urządzenie może okazać się niezawodne, szczególnie jeśli chodzi o drobne, domowe prace.

Ważne parametry

Przy doborze wiertarki musimy również pamiętać o zwróceniu uwagi na jej parametry. Podstawowe aspekty techniczne, które z pewnością warto mieć na względzie, to przede wszystkim moc, moment obrotowy, napięcie, funkcja udaru czy maksymalna średnica wiercenia. Na przykład moc odpowiada głównie za możliwości wiertarki – im jest większa, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się wwiercić w twardy materiał nawet wiertłem o dużej średnicy. Podobne znaczenie ma zresztą moment obrotowy – im wyższy, tym wyższa skuteczność urządzenia. Jeśli chcemy wiercić w materiałach twardych, zwróćmy uwagę na funkcję udaru; jeśli zaś interesuje nas rozmiar wierteł obsługiwanych przez urządzenie, spójrzmy koniecznie na maksymalną średnicę wiercenia.

Pamiętajmy, że zakup wiertarki jest często zakupem na długie lata – przemyślmy najpierw, do czego będziemy wykorzystywać nasze urządzenie, a także zapoznajmy się z podstawowymi rodzajami wiertarek – tak, by zakupiony model idealnie odpowiadał naszym potrzebom. W razie wątpliwości korzystajmy również z rad pracowników i właścicieli sklepów.

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Porady eksperta

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

21 marca 2022
iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

23 grudnia 2021
Zadbaj o ogród jesienią

Zadbaj o ogród jesienią

5 listopada 2021