Akumulatory są coraz powszechniej wykorzystywane w działalności człowieka. Absolutnie nie chodzi tutaj o akumulatory samochodowe. Jest to odrębny temat. Coraz częściej akumulatory zastępują zwyczajne baterie, czy tradycyjne systemy zasilania prądem. Dzięki temu urządzenia są mobilne i nie wymagają ciągłego dokupowania baterii.
Dlaczego akumulatory zyskują na popularności?
Akumulatory ogólne mają liczne zalety. Dzięki temu prześcigają one tradycyjne baterie czy inne zasilacze w wyścigu o uwagę konsumenta. Akumulator zdaje się spełniać bardzo wiele cech idealnego źródła energii, są to m.in.:
- długa żywotność,
- duży prąd wyładowania,
- duża pojemność,
- łatwe ładowanie,
- brak negatywnego wpływu na środowisko,
- niewielka zależność od temperatury.
Oczywiście poziom tych cech jest zależny od tego, z jakim akumulatorem mamy do czynienia. Cały czas dąży się do uzyskania idealnego źródła energii. Jednak na razie to akumulatory spełniają największą część z tych wymagań.
Gdzie wykorzystuje się akumulatory?
Obecnie akumulatory wykorzystywane są praktycznie wszędzie. Wystarczy po prostu zmienić tok myślenia i przestać postrzegać akumulator jako ciężką skrzynkę, dzięki której można odpalić samochód. Akumulatory wykorzystywane są m.in. w telefonach komórkowych, tabletach, UPS-ach i wszelkiej elektronice użytkowej. Fakt, że można naładować telefon komórkowy, wynika z tego, że jest on zaopatrzony właśnie w akumulator. Bardzo istotną rolę akumulatory odgrywają np. w szpitalach. Tam pełnią one funkcję dodatkowego (awaryjnego) źródła zasilania, dzięki któremu może działać całe wyposażenie szpitalne w przypadku awarii prądu. Oczywiście akumulatory mają także swoje wady. W nieodpowiednich warunkach mogą się szybko wyczerpywać, a czasami nawet zużywać. Co więcej, aktualne oprogramowanie laptopów czy telefonów jest coraz bardziej wymagające. W związku z tym akumulatory obsługujące takie urządzenia wyczerpują się znacznie szybciej niż jeszcze 10 lat temu. Mimo to właśnie akumulatory od lat święcą triumfy jako jedno z najbardziej praktycznych przenośnych źródeł energii.