Wyłącznik mocy to aparat, który przerywa obwód elektrycznych lub tworzy w nim przerwę izolacyjną w przypadku przeciążeń lub zwarć, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia innych elementów w instalacji.
Za wykrycie przetężeń odpowiada obecny w urządzeniu wyzwalacz. Wyłącznika używa się przede wszystkim do zabezpieczania urządzeń elektrycznych, ale nie tylko. Z jego pomocą można też sterować pracą silnika. Co ważne, w sprzedaży pojawia się kilka rodzajów wyłączników mocy: silnikowe, kompaktowe, i powietrzne. Czym charakteryzuje się każdy z nich i jakie można wskazać różnice między nimi?
Wyłącznik mocy – charakterystyka rodzajów
- Wyłączniki silnikowe – stworzone do sterowania pracą silnika. Z ich pomocą można ręcznie włączać i wyłączać silniki elektryczne. Ponadto używa się ich do łączenia odwodów i styczników oraz zabezpieczania instalacji bez bezpieczników przed uszkodzeniem, do którego mogłoby dojść wskutek blokady rozruchu, zwarcia czy niestabilnego napięcia. Idealne rozwiązanie dla przemysłu, infrastruktury i budownictwa. Wyposażone w zakresy regulacji, wyzwalacz oraz szereg różnych zabezpieczeń. Dostępne w kilku wielkościach znamionowych. Nasza firma oferuje m.in. wyłączniki silnikowe Schneider Electric, ABB, General Electric i Lovato Electric
- Wyłączniki kompaktowe – wyróżniają się niewielkimi rozmiarami. W zależności od modelu i producenta posiadają wyzwalacz termomagnetyczny, magnetyczny i elektroniczny. Obsługują prądy znamionowe o wartości od 15-16 A do 1600 A. Idealnie nadają się do zabezpieczania obwodów elektrycznych niskiego napięcia. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle i budownictwie do zabezpieczana sieci rozdzielniczych, silników, generatorów i sprzętów maszynowych. Przeważnie dostępne w wersji 2-, 3- i 4- biegunowej. Niektóre z nich wyposażone są w funkcje pomiarowe, które umożliwiają kontrolę parametrów elektrycznych sieci.
- Wyłączniki powietrzne – wyprodukowane z myślą o zabezpieczeniu instalacji wysokoprądowych, silników i generatorów przed przeciążeniami i zwarciami. Stosuje się je w infrastrukturze oraz we wszystkich gałęziach przemysłu, od energetycznego poprzez wydobywczy do przemysłu maszynowego włącznie. głównie w przemyśle, niemniej niektóre z nich np. wyłączniki marki Schneider można wykorzystywać także w marynarce (okręty wojskowe i łodzie podwodne). Obsługują instalacje o napięciu znamionowym wynoszącym od 400 A do 6400 A. Mają różne gabaryty. Przeważnie występują w wersji 3- i 4-biegunowej oraz w formie wysuwnej i stacjonarnej.
Różnice między wyłącznikami mocy
Najogólniej rzecz ujmując, wyłączniki mocy różnią się między sobą:
- budową;
- obsługiwanym prądem znamionowym i zwarciowym;
- rodzajem zabezpieczanych obwodów (instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia);
- typem zastosowanego w nich wyzwalacza (m.in. elektroniczny, termiczny, elektromagnetyczny);
- przeznaczeniem (branża budowlana, marynarka, przemysł itp.);
- pełnioną funkcją (zabezpieczenie instalacji, silników, generatorów, transformatorów czy innych urządzeń przed uszkodzeniami lub sterowanie pracą silnika);
- ilością biegunów;
- dopuszczalną temperaturą otoczenia, w jakiej mogą sprawnie działać.
Oczywiście wszystkie wyżej omówione rodzaje wyłączników możecie Państwo kupić w hurtowni Polimet. W razie problemów z wyborem produktów – chętnie udzielimy pomocy i niezbędnych informacji. Zapraszamy do kontaktu!