Powstanie europejska super fabryka paneli fotowoltaicznych.
Powstały plany budowy europejskiej fabryki nowoczesnych i tanich paneli fotowoltaicznych, w której do produkcji mają zostać zastosowane najnowsze i najwydajniejsze europejskie technologie PV. Dzięki skali i wolumenowi produkcji, panele PV mają być tańsze, niż te wyprodukowane w Chinach. W projekt o nazwie X-GWp zaangażowały się, oprócz renomowanego Instytutu Frauenhofera, także Francuski Narodowy Instytut Energetyki Słonecznej INES oraz szwajcarskie Centrum Elektroniki i Mikrotechnologii.
Potencjał, którym dysponują wymienione wyżej instytucje daje nadzieje, że uruchomienie projektu X-GWp znacząco przyczyni się do postępu w rozwoju europejskiego rynku PV, zwiększenia konkurencyjności i realnie przybliży zastosowanie fotowoltaiki przez przysłowiowego Kowalskiego czy Schmidta.
Harmonogram projektu X-GWp zakłada uruchomienie w pierwszej kolejności testowej linii produkcyjnej paneli krystalicznych o potencjale 100 MW / rok, która będzie zlokalizowana w Instytucie Frauenhofera w Freiburgu. Docelowy potencjał Produkcyjny w ramach X-GWp ma wynieść 1 GW. Produkcja takiej ilości modułów PV zaspokoiłaby około 10-15% obecnego zapotrzebowania na panele fotowoltaiczne w Europie. Pomysłodawcy projektu X-GWp zapewniają, że panele będą produkowane w tradycyjnej technologii krystalicznej, którą w dalszym ciągu uważają za najbardziej konkurencyjną technologie PV. Dzięki koncentracji produkcji i osiągniętym dzięki niej korzyściom skali oraz dzięki nowym technologiom, europejscy producenci paneli fotowoltaicznych dalej będą mogli liczyć się na światowym rynku fotowoltaicznym.
Ostatnio także, amerykański miliarder Elon Musk, właściciel m.in. SolarCity i Tesla, poinformował o planach budowy ogromnej fabryki paneli fotowoltaicznych, mogącej produkować 1GWp paneli PV rocznie.
Źródło: Instytut Frauenhofera ISE, Freiburg