Rząd chiński chce zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza i wydał rozporządzenie o wycofaniu z ruchu publicznego, do końca 2014 roku, 5-6 mln starych samochodów, które nie spełniają standardów ekologicznych.
Chiny są największym na świecie rynkiem motoryzacyjnym, na którym tylko w 2013 roku sprzedano 17,9 mln nowych pojazdów. W roku 2014 przewiduje się wzrost sprzedaży aut o około 8-10% w stosunku r/r. Plan rządowy powstał po tym jak w Chinach nie wykonano krajowych założeń środowiskowych na lata 2011-2013, m. in. nie udało się zredukować smogu w miastach.
Rząd chiński planuje, że wszystkie pojazdy zarejestrowane przed 2005 rokiem, a które nie spełniają standardów emisji spalin, zostaną „stopniowo usunięte” z dróg. W samym Pekinie ma zniknąć z ulic około 300.000 starych pojazdów, gdzie 31% zanieczyszczeń pochodzi ze spalin samochodowych. W ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza władze w Pekinie nakazały zmiany w transporcie publicznym. Taksówki i miejskie autobusy będą stopniowo przechodzić z wykorzystywania benzyny i oleju napędowego na gaz i energię elektryczną. Władze zaczęły też wspierać produkcję pojazdów elektrycznych.
Rządowy plan zakłada również, że na stacjach benzynowych w największych aglomeracjach, tj. Pekin czy Szanghaj będzie sprzedawane paliwo najwyższej jakości, zawierające mniej szkodliwych substancji. Po chińskich drogach porusza się około 240 mln pojazdów, z czego połowa to samochody osobowe.
Po latach nieskrępowanego wzrostu gospodarczego i szybkiego uprzemysłowienia chińskie władze zapewniają, że priorytetowo traktują problemy ochrony środowiska i walkę z zanieczyszczeniem, które uważa się tu za przyczynę setek tysięcy przedwczesnych zgonów. Coraz więcej Chińczyków wyraża niezadowolenie z powodu smogu, malejących i coraz bardziej zanieczyszczonych zasobów wody oraz skażonych gruntów rolnych.
Źródło: Associated Press.