Organizacje, które chcą udowodnić swoje zaangażowanie w sprawę ochrony środowiska powinny nie tylko działać zgodnie z aktualnymi przepisami, ale też wykazać się certyfikacją systemu środowiskowego. Takie niezależne potwierdzenie zgodności działań z wymogami europejskich oraz międzynarodowych norm środowiskowych to nie lada prestiż.
Co to jest system emas?
EMAS to system ekozarządzania i audytu. Stanowi on doskonały instrument do nieustannego doskonalenia działań środowiskowych w różnych przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach. Wprowadzenie systemu emas umożliwia sprawną identyfikację obszarów, które wymagają poprawy oraz regularne usuwanie niezgodności z założeniami polityki środowiskowej. Firmy, które decydują się na wdrożenie tego narzędzia szkolą swój personel, aby podnieść świadomość zagadnień związanych z ochroną środowiska, a przez to zwiększyć skuteczność wdrażanych działań proekologicznych. System emas mobilizuje także do rzetelnej kontroli działań środowiskowych i ciągłej poprawy ich efektywności. Przedsiębiorstwa, które decydują się na wdrożenie tego systemu systematycznie porównują się z innymi organizacjami ze swojej branży i wyznaczają coraz bardziej ambitne cele w zakresie ochrony środowiska. Dzięki wdrożeniu systemu emas organizacje pokazują swoje zaangażowanie w łączenie prowadzenia biznesu z dbałością o społeczeństwo oraz naturę, czyli zrównoważony rozwój.
Zmiany w EMAS
W ostatnim czasie zostały wprowadzone zmiany w załącznikach I, II i III do Rozporządzenia EMAS, które powiązane są z aktualizacją normy ISO 14001. Z tego powodu wszelkie organizacje, które chciałyby wdrożyć ten system muszą spełnić wymagania określone w zaktualizowanych dokumentach. Te przedsiębiorstwa, które obecnie posiadają już certyfikację emas powinny dostosować swój system, aby był zgodny z aktualnymi wymaganiami. Małe organizacje mogą poddać się audytowi w terminie najbliższej corocznej weryfikacji lub 3- letniej weryfikacji. Większe przedsiębiorstwa muszą dokonać weryfikacji i ponownej rejestracji w porozumieniu z weryfikatorem środowiskowym. Szczegóły dotyczące przejścia na zaktualizowaną wersję systemu emas można sprawdzić na stronie: http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/environment/weryfikacja_emas