Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Wybór sprzętów AGD to ważny etap urządzani kuchni. Od zakupionych urządzeń zależeć będzie nie tylko aranżacja wnętrza, ale też jego funkcjonalność. Jedną z kwestii wymagających rozważenia będzie ta dotycząca sposobu montażu sprzętów – czy będą one wolnostojące czy zabudowane? Pytanie to dotyczy także zmywarki, której w większości nowoczesnych kuchni zwykle nie brakuje.

zmywarka-wolnostojaca-czy-do-zabudowy_3

Decyzja o zakupie zmywarki
Kilkuosobowe rodziny oraz osoby często i chętnie gotujące w domu i przyjmujące gości potwierdzą, że codzienne zmywanie zajmuje sporo czasu. Zakup zmywarki jest sposobem na jego zaoszczędzenie, a także na uproszczenie sprzątania. Co jednak ciekawe, zalety zmywarki doceniają nie tylko wieloosobowe rodziny czy amatorzy spotkań towarzyskich. Coraz częściej sięgają także po nią także Ci, którzy w domu przyrządzają posiłki sporadycznie i którzy kuchenne obowiązki chcą ograniczyć do minimum.

Wybór zmywarki powinien być podyktowany naszymi zwyczajami i stylem życia, ale nie tylko. Urządzenie musi pasować także do naszego wnętrza – od jego wymiarów zależeć będzie, czy zmieści się w nim duża zmywarka, czy raczej model kompaktowy. Co więcej, musimy wybrać także pomiędzy sprzętem wolnostojącym a do zabudowy. Bez względu na to, na które z tych urządzeń się zdecydujemy, wyposażymy kuchnię w funkcjonalny i praktyczny element, dzięki któremu nasze naczynia staną się nieskazitelnie czyste. Jaka jest więc różnica pomiędzy jednym a drugim?

zmywarka-wolnostojaca-czy-do-zabudowy_1

Zmywarki wolnostojące – zalety i wady
Współczesne zmywarki wolnostojące z łatwością skomponują się z aranżacją nowoczesnej kuchni. Pozostaną w niej jednak wyeksponowane, co nie dla wszystkich będzie atutem. Istnieje ryzyko, że dopasowanie ich do rozmiarów mebli kuchennych nie będzie idealne, co z kolei będzie sprzyjało gromadzeniu się w szczelinach brudu, kurzu czy innych zanieczyszczeń.

Nowoczesna zmywarka Beko, Bosh, Siemens lub np. Whirlpool doskonale sprawdzi się więc w sytuacji, gdy zależy nam na wyeksponowaniu modernistycznych urządzeń AGD. Będzie też dobrym wyborem do tych kuchni, które chcemy zmodernizować i unowocześnić bez całkowitej wymiany mebli, oraz do wnęk, których wymiary odpowiadają rozmiarom sprzętu. Należy pamiętać, że jest to urządzenie, które może funkcjonować samodzielnie w dowolnym miejscu dającym możliwość podłączenia do instalacji – w niektórych sytuacjach to duża zaleta.

zmywarka-wolnostojaca-czy-do-zabudowy_2

Kiedy wybrać zmywarkę do zabudowy?
Zmywarka do zabudowy działa tak samo jak zmywarka wolnostojąca – pod względem technicznym urządzenia niczym się od siebie nie różnią. Inny będzie jednak efekt estetyczny, jaki uzyskamy w kuchni. Zmywarka przeznaczona do zabudowy zostanie zamaskowana takim samym frontem, jakie posiadają kuchenne meble. Oznacza to, że sprzęt idealnie wtopi się w wystrój pomieszczenia i z wyglądu będzie przypominał jedynie kolejną z szafek.

Takie rozwiązanie to doskonały pomysł w nowych kuchniach, które chcemy wyposażyć w meble na wymiar. Pozwala na perfekcyjne dopasowanie urządzenia do zabudowy meblowej, gwarantując nie tylko estetyczny efekt, ale także łatwiejsze sprzątanie i utrzymanie w kuchni higieny.

Jeżeli ktoś poszukuje dobrej zmywarki 60 cm wraz z opiniami to zapraszam do rankingu.