Brudna woda do mycia

Brudna woda do mycia

Brudna woda do mycia

Woda stanowi dla człowieka podstawową potrzebę funkcjonowania biologicznego, higienicznego i społecznego. Istnieje wiele mitów na temat jakości tego medium, dostarczanego przez wodociągi i z własnych studni głębinowych.

filtr

Dla przykładu: informowanie społeczeństwa, że woda z kranu jest tak dobrej jakości jak butelkowana, może przynieść nieodwracalne skutki zdrowotne dla wielu ludzi. Najlepszym dowodem na kiepską jakość cieczy dla osób, które używają filtrów jest szybkie zabrudzenie białego wkładu sznurkowego brązową mazią już po 100 – 300 litrach przepływu wody. Jak likwidować mętność – zawiesiny (rdzę, piaski, iły, etc)?

Niestety zdarza się relatywnie często występowanie podwyższonych wartości Żelaza [ Fe2+] i Manganu [Mn2+] nawet w tej wodzie od gminy, w której norma dopuszcza maksymalnie:
• Fe < 0,2 mg/litr
• Mn < 0,05 mg/litr
Obowiązkiem dostawcy jest obniżenie ilości tych pierwiastków do takich lub niższych poziomów. Płacąc za usługę, mamy prawo domagać się jakości nie gorszej niż wskazana w normie. Należy jednak zauważyć, że wiele zakładów uzdatnia wodę w sposób nieprawidłowy. Jakie są metody odżelaziania i odmanganiania wody ze studni? Żelazo i Mangan mają zwykle postać dobrze rozpuszczalnych jonów dwuwartościowych – nie zatrzymają ich filtry separacyjne, na rurowe.

• najpierw utlenianie do postaci trudno rozpuszczalnych związków:
• później separacja (oddzielenie) wytraconego
– nierozpuszczalnego Żelaza i Manganu: lub
• złoża regenerowane utleniaczami np.: H2O2 lub KMnO4 ( nie wymagane napowietrzanie):

Należy w tym miejscu wskazać, że dobór Stacji Uzdatniania Wody wymaga szerokiej wiedzy technicznej i doświadczenia. W każdym przypadku problemu z manganem i żelazem polecamy zwrócić się do poważnej firmy zajmującej się profesjonalnie uzdatnianiem wody.

Najczęściej występującym jednak problemem jest KAMIE Ń KOTŁOWY ! Jest przyczyną awarii pralek, zmywarek, czajników, niszczy i brudzi armaturę. Powoduje swędzenie skóry oraz niezbyt atrakcyjny wygląd włosów – wapń i magnez pozostaje na rdzeniu włosa. Twarda woda wymusza stosowanie dużych ilości detergentów, mydeł, szamponów. Te z kolei wywołują alergie skórne i niszczą środowisko naturalne.

Milimetr kamienia w kotle, grzejnikach, w rurach zwiększa koszty ogrzewania o 10%.
Co to jest TWARDOŚĆ WODY ?

Określenie to oznacza ilość rozpuszczonych związków wapnia i magnezu –zwykle CaCO3 i/lub MgCO3. Węglany wapnia i magnezu po odparowaniu cieczy (gotowanie) tworzą bardzo silnie „zakotwiczony” do powierzchni KAMIE Ń KOTŁOWY . Osady wapienne są trudno usuwalne. Najczęściej rozpuszcza się je w roztworach różnego rodzaju kwasów organicznych (sok z cytryny, ocet) lub nieorganicznych (np. HCl).

Jedynymi skutecznymi sposobami zapobiegania osadzaniu się kamienia kotłowego jest zmiękczanie wody z wykorzystaniem zmiękczaczy jonowymiennych.

Jak działa zmiękczacz

filtr02
Woda przepływając z góry w dół przez złoże (mikro-kulki ze specjalnego syntetycznego materiału), umieszczone w butli ciśnieniowej, oddaje jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość cieczy. Proces ten odbywa się bez dostarczania jakiejkolwiek energii elektrycznej i bez udziału środków chemicznych. Mikro-kulki (złoże, żywica) w procesie zmiękczania wody stopniowo „oklejają się” kamieniem i w ten sposób tracą (nietrwale) zdolność dalszego uzdatniania wody. Urządzenie elektroniczne mierzące ilość „wyprodukowanej” wody miękkiej, przekazuje sygnał modułowi sterującemu do rozpoczęcia procesu płukania (regeneracji) złoża, który polega na usunięciu kamienia z żywicy do kanalizacji z pomocą roztworu soli kamiennej (NaCl). Wszystkie cykle regeneracji odbywają się bezobsługowo i zwykle w nocy. W przypadku (wyjątkowym) poboru wody w trakcie regeneracji złoża, dostarczana jest woda nieuzdatniona. Proces regeneracji trwa około 2 godzin. W tym czasie urządzenie pobiera energię elektryczną około 0,007 [kW*h].

Regeneracja złoża to proces bardzo skomplikowany. Wysokiej jakości zmiękczacze wykonują 8 do 9-ciu cykli płukania przeciwprądowego (z dołu do góry) współprądowego, intensywnego i o wolnym przepływie. Tylko jeden cykl regeneracji jest solankowaniem złoża, po nim następuje płukanie żywicy czystą wodą przez min. 30 minut. Podkreślamy ten fakt z uwagi na mit, że woda po zainstalowaniu zmiękczacza jest słona. Jest to praktycznie niemożliwe. Sól używana do regeneracji jest to chlorek sodu NaCl – sól kamienna. Powinna być tabletkowana.
Wydajność zmiękczacza między regeneracjami jest proporcjonalna do ilości złoża i odwrotnie proporcjonalna do twardości wody. Liczy się to według wzoru:
Q= V x 3,4/Tw
Q- wydajność między regeneracjami [m3]
V- ilość żywicy [litry]
Tw – twardość ogólna wody [dH]
Sercem i mózgiem urządzeń jest głowica (zawór sterujący). Odpowiada za skuteczną regenerację. Konstrukcja i jakość głowicy determinują żywotność całego urządzenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz też

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

Jak wybrać dobry odkurzacz workowy?

1 września 2020
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015
Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

Dobrze rozegrane wnętrze – osprzęt elektryczny KIER firmy OSPEL

3 listopada 2014
Wywiadownie gospodarcze

Wywiadownie gospodarcze

30 października 2014
Nowa seria plafonier LED

Nowa seria plafonier LED

14 października 2014
Złączki zaciskowe

Złączki zaciskowe

14 października 2014

Inne z kategorii Porady eksperta

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

Własna mini-elektrownia fotowoltaiczna

21 marca 2022
iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

iPhone 13 – czy warto kupić kultowy smartfon? Zalety i funkcjonalności telefonu

23 grudnia 2021
Zadbaj o ogród jesienią

Zadbaj o ogród jesienią

5 listopada 2021