EDF konsoliduje swoje spółki

EDF kontynuuje proces konsolidacji swoich aktywów w Polsce. Połączone zostały właśnie cztery spółki: EDF Rybnik, EDF Kraków, EDF Polska CUW oraz EDF Polska Centrala.
EDF Polska przystąpiło do kolejnego etapu zmian w swoich polskich spółkach. W jedną Spółkę połączyły się: EDF Rybnik S.A. (spółka przejmująca), EDF Kraków S.A., EDF Polska CUW Sp. z o.o. i EDF Polska Centrala Sp. z o.o. Dawne spółki z Rybnika, Warszawy i Krakowa będą teraz lokalnymi oddziałami nowej spółki. Połączenie czterech spółek daje Grupie możliwość uproszczenia organizacji i zwiększenia naszej efektywności na polskim rynku. Ambicją EDF jest stać się w Polsce silną, zintegrowaną grupą, uznanym i istotnym graczem na rynku energii. Jeszcze w 2013 roku konsolidacja ma objąć także EDF Energia Sp. z o.o. i elektrociepłownie EDF Wybrzeże S.A.
Jesienią 2012 roku nw. polskie spółki należące do grupy EDF objęła akcja ujednolicania marki, swoje nazwy zmieniło wtedy siedem przedsiębiorstw:

  • Elektrownia Rybnik S.A. zmieniła nazwę na EDF Rybnik S.A.
  • Elektrociepłownia Kraków S.A. zmieniła nazwę na EDF Kraków S.A.
  • Elektrociepłownie Wybrzeże S.A. zmieniły nazwę na EDF Wybrzeże S.A.
  • Toruńska Energetyka Cergia S.A. zmieniła nazwę na EDF Toruń S.A.
  • Elektrownia Ruda Sp. z o.o. zmieniła nazwę na EDF Rybnik New Coal Sp. z o.o.
  • Energokrak Sp. z o.o. zmienił nazwę na EDF Paliwa Sp. z o.o.
  • Everen Sp. z o.o. zmienił nazwę na EDF Energia Sp. z o.o.

Spółki należące do francuskiego EDF wytwarzają w Polsce 10% prądu i 15% ciepła. Oprócz wymienionych powyżej zakładów do Francuzów należą również Elektrociepłownia Zielona Góra oraz spółka ciepłownicza w Tarnobrzegu, które nazwy nie zmieniły. Nie wiadomo jeszcze jakie losy czekają wrocławską „Kogenerację”. EDF posiada w niej większościowy pakiet akcji (51%). Jednym z branych pod uwagę rozwiązań jest całkowite przejęcie wrocławskiej firmy. Nie nastąpi to jednak w czasie trwającej konsolidacji.