Marek Manikowski, siła spokoju – realista i marzyciel

Marek Manikowski, siła spokoju – realista i marzyciel

Marek Manikowski, siła spokoju – realista i marzyciel

Marek Manikowski, prezes i współwłaściciel firmy MARMAT, udzielił wywiadu dla Czytelników magazynu ElektroTrendy.

marmat

ElektroTrendy: Szanowny Panie Prezesie, firma PTS MARMAT jest producentem osprzętu elektroinstalacyjnego – co za nimi stoi?
Marek Manikowski: Nasza firma od lat produkuje rury elektroinstalacyjne, koryta, rury karbowane oraz rury specjalistyczne – wysokoelastyczne dla maszyn.

ElektroTrendy: Czy planowane są kolejne produkty lub wręcz grupy asortymentowe. Jeżeli tak to jakie?
Marek Manikowski: Cały czas myślimy o kolejnych produktach, jednak na bazie naszych doświadczeń i umiejętności zawodowych postanowiliśmy, że oprócz rozszerzania podstawowej dla nas grupy produktów skierujemy nasze wysiłki na inne dziedziny gospodarki.

ElektroTrendy: Proszę o przedstawienie historii firmy, jej struktury organizacyjnej oraz zakresu działania na polskim rynku. Może europejskim?
Marek Manikowski: Działamy na polskim rynku od 30 lat. Na początku naszej działalności zajmowaliśmy się „galanterią”. Produkowaliśmy zabawki, oraz artykuły szkolne. Jednakże w pewnym momencie postanowiliśmy zmienić kierunek naszej działalności na bardziej „poważny” i stopniowo wsiąkaliśmy w branżę elektroinstalacyjną, która jest w tym momencie naszą podstawowa gałęzią produkcyjną. Obecnie nasze produkty można spotkać na terenie całej Polski. Od paru lat z sukcesem eksportujemy nasze wyroby do sąsiadujących z nami krajów. Napawa nas to zadowoleniem, bo pomogło nam to zweryfikować nasze produkty, nie tylko z krajową  konkurencją, ale także z producentami europejskimi(w szczególności włoskimi).

ElektroTrendy: Czy eksport na rynki zewnętrzne pomaga rynkowi polskiemu?
Marek Manikowski: Eksport jest konieczny – nie tylko w sensie zwiększenia rynku zbytu, ale także pozwala zweryfikować jakość swoich produktów, a także wymusza dyscyplinę we wszystkich działaniach przedsiębiorstwa. Zmusza do ciągłego samodoskonalenia. Na szerszym rynku rzetelność, konsekwencja w działaniu pozwala zdobyć zaufanie do firmy i jej produktów, a w konsekwencji zaistnieć na nowych rynkach.

ElektroTrendy: Czym różni się rynek polski od europejskiego?
Marek Manikowski: Rynek polski nie różni się zasadniczo od innych rynków europejskich, jednakże  ostatnio powszechny stał się pęd do obniżania cen wyrobów, graniczący z dumpingiem. Zauważyliśmy tendencję do rozbieżności tego co jest na metce wyrobu, a wyrobem, czyli brakiem zgodności pomiędzy charakterystyką wyrobu, a jej rzeczywistym stanem. Takie zachowania producentów utrudnia właściwe funkcjonowanie na rynku. Dlatego nasza firma popiera ideę uporządkowania rynku i powrotu do rzetelnej konkurencji.

ElektroTrendy: Czym wyróżnia się Państwa oferta na tle innych firm o zbliżonym profilu asortymentowym?
Marek Manikowski: Od wielu lat odbiorcy doceniają nasze produkty. Patrząc w przyszłość, cały czas czynimy starania, by udoskonalać swoje produkty, jak i swoją logistykę. Dlatego też, posiadamy wizerunek stabilnej i nowoczesnej firmy, oferującej produkty zgodne z najwyższymi standardami jakości. Obok działań marketingowych i handlowych, skupiamy się na nowych produktach. Nowa rodzina listew MS-45 uzyskała nagrodę na targach ENERGETAB 2014. Listwy te zdecydowanie wyprzedziły konkurencję i już zostały zauważone i docenione przez klientów. Nie poddajemy się pokusie rynku, a odpowiedzialność w biznesie to nasza dewiza.

ElektroTrendy: Czy MARMAT jest firmą innowacyjną, jeżeli tak – to jak to się przejawia?
Marek Manikowski: W swoim działaniu staramy się być w czołówce nowoczesnych firm. Pamiętam, że byliśmy jedną z pierwszych 50 firm, które wprowadziły ISO 1400 oraz dostaliśmy wyróżnienie Panteon Polskiej Ekologii w 2001 roku. Posiadamy też od 2000 roku. Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001.
Posiada wiele własnych patentów oraz wzorów użytkowych, dzięki którym może wprowadzać na rynek nowoczesne, nowatorskie wyroby, choćby wspomniana wcześniej rodzina listew MS-45, za którą otrzymaliśmy nagrodę na ostatnich bielskich targach. Poza tym staramy się pracować na maszynach nowoczesnych, wydajnych i energooszczędnych, co przekłada się na wysoką jakość naszych wyrobów oraz troskę o środowisko naturalne.

ElektroTrendy: Co się udało wykonać, a co nie?
Marek Manikowski: Działamy cały czas w okresie transformacji rynku. Czasy są ciekawe, ale jednocześnie trudne dla prowadzenia działalności. Myślę, że o naszych porażkach nie będę mówił, bo zainteresowani i tak wiedzą, a sukcesem jest to, że z optymizmem patrzymy w przyszłość, ale też widzimy, że wiele jest jeszcze do zrobienia.

ElektroTrendy: Jak wygląda Państwa wizja rozwoju firmy w ciągu najbliższych kilku lat?
Marek Manikowski: Firma, to nie tylko dziś, to jutro, to przyszłość. Chcielibyśmy się doskonalić w tym, w czym czujemy się najlepiej. Jednakże, obok branży elektrotechnicznej, zamierzamy umocnić naszą pozycję w innych gałęziach gospodarki. Upatrujemy nowe perspektywy w produkcji wyrobów dla potrzeb rolnictwa. Interesujące wydaje nam się podjęcie nowych wezwań związanych z rozwojem nowoczesnego budownictwa. Kreśląc wizję rozwoju naszej firmy, nie tylko zważamy na konieczność dostosowania swych wyrobów do potrzeb coraz bardziej wymagającego odbiorcy, do coraz bardziej innowacyjnych technologii, ale zawsze naszym priorytetem jest dbałość o środowisko. Jako pierwsza firma w Polsce, podjęliśmy produkcję wyrobów z tworzywa bezołowiowego. Z ufnością patrzę w przyszłość naszej firmy. Stawiamy na młode kadry. Nasza załoga jest młoda, prężna, ambitna i kreatywna.

ElektroTrendy: Nowoczesność, ochrona środowiska, niska energochłonność są głównymi standardami dla producentów i dostawców Unii Europejskiej. A jak to wygląda w firmie PTS MARMAT?
Marek Manikowski: Według mnie niestety sytuacja na rynku elektrotechnicznym jest niestabilna. Cień rzuca „niezdrowa konkurencja”. Dlatego uważamza niezbędne, działania stojące na straży utrzymania jakości i bezpieczeństwa wyrobów.

ElektroTrendy: Jaką koniunkturę przewiduje Pan w branży na koniec bieżącego roku i w roku przyszłym? Jakie są szanse, a jakie zagrożenia dla tego rynku?
Marek Manikowski: Trudno rokować. Koniunktura jest zawsze wypadkową wielu czynników – nie tylko waży tu sytuacja gospodarcza w naszym kraju, ale kształtuje ją aktualny klimat gospodarczo-polityczny w Europie, a także na całym świecie. Z natury jestem optymistą i wierzę, że polscy producenci znajdą swoje miejsce w gospodarce światowej.

ElektroTrendy: No i temat rzeka, co Pan może powiedzieć o dzisiejszych płatnościach za towar?
Marek Manikowski: Nieodzownym warunkiem optymalnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, jest płynność finansowa. Aktualnie przyjęte standardy płatności dyskryminują małe i średnie przedsiębiorstwa i stanowią poważna przeszkodę w ich rozwoju. Cały czas, my przedsiębiorcy, oczekujemy większej pomocy ze strony państwa polskiego.

ElektroTrendy: Jak przebiegała Pana droga zawodowa?
Marek Manikowski: W swojej działalności gospodarczej, korzystam z wiedzy zdobytej na uczelni – Politechnice Poznańskiej. W swoich zawodowych zainteresowaniach jestem konsekwentny. Ukończyłem Wydział Budowy Maszyn, na specjalizacji: Technologia przetwórstwa tworzyw sztucznych. Pierwsze doświadczenia zdobywałem w Zakładzie Naukowo-Technicznym „Proplast”. Działalność gospodarczą rozpocząłem w 1984 roku.  Od tego też momentu zawodowo związany jestemz Piotrem Wojtkowiakiem, z którym wspólnie i z sukcesem prowadzimy firmę „PTS MARMAT”.

ElektroTrendy: Jakie są Pana największe sukcesy?
Marek Manikowski: Największym moim sukcesem jest to, że po tylu latach działania, praca jest  dla mnie PRZYJEMNOŚCIĄ, a jeśli coś jest przyjemnością,to nie można nazwać tego pracą, tylko hobby… i to jest mój sukces.

ElektroTrendy: Jakie ma Pan zainteresowania– również te pozazawodowe?
Marek Manikowski: Moim sukcesem jest także to, że mam wewnętrzną równowagę. Moje życie to nie tylko praca zawodowa, ale też rodzina, przyjaciele, no i pasje, a pasji mam kilka. Wszystkie wiążą się z aktywnością ruchową: jest to jazda konna, narty, żaglówka i podróże.

ElektroTrendy: Dziękujemy serdecznie za rozmowę!
Marek Manikowski: Ja również dziękuję bardzo.

Zobacz też

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

11 grudnia 2023
5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

12 września 2023
Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

12 września 2023
Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

12 września 2023
Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

12 września 2023

Inne z kategorii Brunch z biznesem

Przyszłość zaczyna się teraz”. Raport roczny 2014 i plany rozwojowe Hager Group

Przyszłość zaczyna się teraz”. Raport roczny 2014 i plany rozwojowe Hager Group

5 sierpnia 2015
Co z tą fotowoltaiką?

Co z tą fotowoltaiką?

18 stycznia 2015
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015