PIECZEŃ DOMOWA NA SMARTFONIE

PIECZEŃ DOMOWA NA SMARTFONIE

PIECZEŃ DOMOWA NA SMARTFONIE

Jednym z segmentów, doświadczających w ostatnim czasie bardzo dużego przyśpieszenia, jest automatyka domowa, czasami nazywana „inteligentnym domem”. Systemy zdalnego, centralnego zażądania budynkami są już znane i stosowane od lat 60 ubiegłego wieku, lecz dopiero pod koniec lat 90 stały się na tyle tanie, że można było dopuścić myśl o uruchomieniu takiego systemu w warunkach gospodarstwa domowego. Po roku 2000 powstało klika systemów, które stanowiły przełom w tego typu instalacjach, a to z racji bezprzewodowego sterowania różnego rodzaju odbiornikami.

tnc045

 

Systemy x10, xComfort, ZigBee pokazały (pomimo swych niedoskonałości), że koncepcja bezprzewodowego sterowania urządzeniami domowymi jest jak najbardziej słuszna, a od 2005 roku jesteśmy świadkami rozwoju kolejnego innowacyjnego systemu: Z-Wave.

System Z-Wave jest rozwijany przez stowarzyszenie Z-Wave Alliance. Twórcą oraz właścicielem tej technologii była duńska firma Zensys, zakupiona w 2008 roku przez firmę Sigma Designs. Członkami stowarzyszenia są uznani na świecie producenci sprzętu elektrotechnicznego i elektronicznego, tacy jak: Evolve, Danfoss, Fakro, Honeywell, LG, Motorola, NEC, Sharp, Zyxel, D-link, ADT, Aeon Labs, JASCO(GE) i inni. Wielu producentów wspierających system Z-Wave może nas tylko cieszyć, ponieważ świadczy to o dużym potencjale rozwojowym systemu. Możemy oczekiwać, że technologia – już dziś wcale nie droga – stanie się jeszcze tańsza i dostępna. Dostawcą układów scalonych, znajdujących się w urządzeniach wspierających opisywaną technologię, jest firma Sigma Designs – i jej chipy znajdują się w każdym urządzeniu – co powinno zapewnić kompatybilność poszczególnych komponentów systemu. W marcu 2013 roku, firma Sigma Designs, poinformowała o wprowadzeniu chipów nowej generacji (Series 500), które będą jeszcze, a zużywając około 60% mniej energii, będą posiadać większy zasięg i większą prędkość transmisji. Z pewnością przyczyni się to do jeszcze większej popularyzacji systemu.

Poniżej przedstawiamy zalety instalacji sieci w oparciu o protokół Z-wave:

  • System działa w oparciu o bezprzewodową, szyfrowaną transmisję danych (AES128), na ogólnodostępnej częstotliwości 868,42 MHz, w związku z tym nie musimy dokonywać ingerencji w strukturę budynku, podczas jego instalacji.
  • System jest skalowalny, można podłączyć do niego do 232 urządzeń (lub więcej, łącząc kilka stacji bazowych). Jednak 232 urządzania, nawet w skali dużego domu, wydaje się być wystarczające.
  • System umożliwia kontrolę zużycia prądu (bądź na poziomie poszczególnego sterownika, lub całości instalacji).
  • Jest przenośny – jeśli zmieniamy miejsce zamieszkania, możemy system zabrać ze sobą i zaimplementować go do nowych warunków.
  • Możliwość tworzenia tzw. scen, czyli dokładne zaprogramowanie odpowiednich elementów systemu, według reguł „jeśli – zdarzenie – wykonaj – zdarzenie” np. jeśli zacznie padać deszcz -wykonaj – zamknięcie okien”.
  • Niskie koszty implementacji systemu, szczególnie w istniejących juz budynkach.
  • Sterowanie ogrzewaniem (w zależności od temperatury zewnętrznej, dnia tygodnia, określonych godzin, itd.) nie jest niczym wyjątkowym, system Z-Wave oczywiście posiada taką funkcjonalność. Dzięki zastosowaniu odpowiednichgłowic termostatycznych, można sterować temperaturą nie w obrębie całego budynku, lecz w określonym pomieszczeniu.
  • Łatwość programowania, dodawania lub odejmowania urządzeń będących zarządzanymi przez sieć Z-Wave.

tnc046Sieć zarządzającą budujemy poprzez prostą instalację sterowników (i/lub czujników) w odpowiednich punktach odbioru. Każdy element tej sieci (piekarnik, lampa, gniazdko, telewizor, zawór, czujnik, itd.) ma przypisany unikatowy adres, dzięki. Każdy element tej sieci, potrafi również działać jako specyficzny router (potrafi odebrać sygnał i przekazać go dalej, bez dostępu do urządzenia bazowego – wyjątkiem są urządzenia bateryjne, które mają tę funkcję ograniczoną – w celu zmniejszenia zużycia baterii). Dzięki zastosowaniu tego typu sieci (MESH), pomimo faktu, że sygnał ma zasięg około 30 metrów, można budować rozleglejsze instalacje. System może być sterowany w oparciu o domowy komputer PC lub dedykowaną samodzielną stację (kontroler). Kontrolery sterujące (gateway) posiadają najczęściej wbudowaną bramkę, dzięki której uzyskujemy dostęp do możliwości sterownia budynkiem poprzez sieć Internet. Dużą popularnością cieszą się aplikacje na smartfony, które w powyższej funkcjonalności a umożliwiają zarządzanie domem lub jego kontrolę, będąc w dowolnym miejscu objętym zasięgiem GSM.Aktualnie na rynku można zakupić coraz więcej urządzeń wspierających standard Z-Wave, począwszy od łączników oświetlenia, gniazdek, – na termostatach, oknach i drzwiach skończywszy.
Największą zaletą systemu Z-Wave, jest możliwość wykorzystania tej technologii do sterowania wszystkimi instalacjami, które znajdują się (lub mogą się znajdować w budynku mieszkalnym).

Poniżej kilka przykładów:

  • Sterowanie instalacją cieplną (termostaty, kotły grzewcze)
  • Włączanie /wył./ściemnianie oświetlenia
  • Symulacja obecności
  • Sterowanie oknami, roletami, żaluzjami, karniszami
  • Otwieranie/zamykanie bramy.
  • Systemy alarmowe
  • Powiadamianie pożarowe
  • Alarmowanie o ulatniającym się gazie, czadzie
  • Monitoring video
  • Sterowanie sprzętem RTV i AGD
  • Sterowanie podlewaniem
  • Włączanie wentylacji
  • Ostrzeganie o zalaniu
  • Sterowanie klimatyzacją

tnc047System ten jest z pewnością przemyślanym rozwiązaniem, które zaczyna odgrywać coraz większą rolę w systemach automatyki domowej.

Dzięki zastosowaniu opisanych powyżej rozwiązań, można liczyć na redukcję kosztów ogrzewania do około 40% i kosztów energii elektrycznej o około 30%. Należy jednak pamiętać o tym, że każda ”inteligenta instalacja” jest tylko tak inteligentna jak algorytm, który nią steruje, a realne oszczędności zależą od wielu czynników zewnętrznych i mogą w praktyce wyglądać nieco inaczej.

Sterowanie tzw. elementami wrażliwymi: deaktywacja alarmu antywłamaniowego, odryglowanie drzwi, otwieranie okien może być zabezpieczone przez dwukanałowy autonomiczny klucz. Oczywiście pierwszym stopniem jest zalogowa nie się do systemu za pomocą nazwyużytkownika i hasła, a dodatkowo wykonanie polecenia np. otwórz drzwi musi być poprzedzone przez hasło sesji otrzymane za pośrednictwem SMS. Takie zabezpieczenie odwzorowane zostało z systemu bankowości elektronicznej.

Wydaje się, że system Z-Wave zagości na stałe w naszych mieszkaniach. Analitycy rynkowi prognozują, że eksplozja rynkowa systemów bezprzewodowej automatyki domowej nastąpi w Polsce już w 2014 roku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

11 grudnia 2023
5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

12 września 2023
Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

12 września 2023
Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

12 września 2023
Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

12 września 2023

Inne z kategorii Wiedza i technika

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

5 czerwca 2023
Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

29 maja 2023