Poradnik: jaka grubość izolacji grzewczych i chłodniczych?

By admin
In DOM W BUDOWIE
10 czerwca, 2012
0 Comments
1281 Views

dwb031

Nie jest tajemnicą, że każda instalacja, bez względu na to czy płynie w niej ciepłe czy zimne medium, powinna mieć zapewnioną optymalną izolację. Powstaje jednak pytanie, co znaczy „optymalna izolacja” i czym kierować się podczas wyboru? O tym wszystkim opowiada ekspert z firmy Armacell.

Przepisy w służbie oszczędności
Niezależnie od tego, czy mówimy o instalacji grzewczej czy chłodniczej, bardzo istotne jest zapewnienie rurom odpowiedniej izolacji. I choć dobór odpowiedniego rozwiązania może nie wydawać się zbyt istotny, to w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie – parametry takie jak grubość czy rodzaj zastosowanej otuliny mają olbrzymie znaczenie dla prawidłowego działania całego systemu. Życzliwi fachowcy mogą czasem sugerować wybór cieńszej izolacji w trosce o zmniejszenie kosztów, jednak są to oszczędności pozorne, a przede wszystkim mogą one być niezgodne z przepisami. Nie chodzi jednak o regulacje wzięte z powietrza: mowa tu o ustalonych oficjalnie minimalnych grubościach otulin, które przyczyniają się do zmniejszenia ucieczki ciepła i o płynących z tego faktu wymiernych korzyściach finansowych. „Oczywiście kupując cieńszą izolację wydamy na nią mniej pieniędzy, jednak idąc tym tokiem rozumowania jeszcze mniej zapłacimy nie kupując jej wcale. Ale czy faktycznie będzie to oszczędność? Nieprawidłowa izolacja oznaczać będzie więcej strat energii a zatem większe wydatki w przyszłości. Dodatkowo, wymagania w stosunku do zastosowanych otulin określają dokładnie specjalne przepisy.” – mówi Jarema Chmielarski dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

A zatem jak regulacje określają grubość izolacji? Według obowiązującego „Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” minimalna wartość tego parametru uzależniona jest od średnicy rury. I tak dla przewodu lub komponentu, którego wewnętrzna średnica wynosi mniej niż 22 mm, minimalna grubość izolacji cieplnej to 20 mm, jednak już dla rur grubszych niż 100 mm parametr ten powinien wynosić nie mniej niż 100 mm. „Podane wartości mają charakter wyjściowy. Jeśli np. przewody przechodzą przez ściany lub stropy, minimalna grubość izolacji jest mniejsza o połowę od podanych wartości, podobnie jak w przypadku przewodów centralnego ogrzewania ułożonych w komponentach budowlanych między ogrzewanymi pomieszczeniami różnych użytkowników. Istotny jest też fakt, że przedstawione minima są określone dla materiału izolacyjnego o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym 0,035 W/(m*K), a gdy ten współczynnik jest inny, sytuacja taka wymaga skorygowania grubości izolacji.” – tłumaczy specjalista z firmy Armacell. (Szczegóły w tabeli poniżej).

Grubość to nie wszystko
Choć grubość izolacji to bardzo ważny parametr to trzeba pamiętać, że nie jest ona jedynym istotnym elementem jaki trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru otuliny. Tym bardziej, że producenci materiałów izolacyjnych dostarczają coraz bardziej zaawansowanych wyrobów o specyficznym przeznaczeniu. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ten sam kawałek piankowej izolacji nadaje się do wszelkich zastosowań, od rur grzewczych po instalacje chłodnicze. Oczywiście, na rynku znajdziemy rozwiązania reklamowane jako uniwersalne, jednak zdecydowanie lepszym wyjściem jest zastosowanie izolacji dedykowanej konkretnym systemom, różniące się zarówno tolerancją temperaturową, jak i na przykład odpornością na promieniowanie UV. „Nowoczesne technologie pozwalają stworzyć produkt izolacyjny o bardzo konkretnym przeznaczeniu oraz przystosowany do różnych warunków pracy.” – mówi Jarema Chmielarski. „Przykładem mogą tu być wyroby firmy Armacell np. izolacja Tubolit DG przeznaczona jest głównie do instalacji grzewczych i ciepłej wody, Armaflex ACE znajdzie zastosowanie w chłodnictwie, a Armaflex DuoSolar doskonale sprawdzi się w przypadku instalacji solarnych. Bogaty asortyment i dostępność w różnych grubościach powodują, że nasza oferta pozwoli dobrać otulinę zarówno zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak i z miejscem ich zastosowania” – podsumowuje ekspert.

Już zagłosowałeś!

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj inne:
Chińskie solary pod nadzorem UE

Komisja Europejska prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych dumpingowych cen paneli...

Zamknij