W połowie maja 2013 roku, w mieście Nordenham, spadkobiercy osady wikingów znajdującej się tutaj przed ponad 1000 lat temu (dzisiejsza dzielnica Blexen), położonym nad rzeką Wezerą, vis a vis Bremerhaven w północnych Niemczech, na zachód od Oldenburger Straße, partnerskie miasto Świnoujścia – firma SUN GARANT z Ismaning rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej. Deweloperem odpowiedzialnym za dokończenie i oddanie projektu do eksploatacji była firma Mayer & Sellin z Oetisheim. Odbiór farmy fotowoltaicznej przeprowadzono w dniach 20–22 czerwca 2013 roku, uruchomienie na początku lipca 2013 roku.
Informacje o skali inwestycji
Całkowita powierzchnia farmy fotowoltaicznej (PV) wybudowanej w Nordenham wynosi 13 ha. Elektrownia słoneczna o mocy około 6 MWp będzie wytwarzała blisko 5,8 mln kWh energii słonecznej w ciągu roku. Wyprodukowana energia pozwoli na zasilenie w elektryczność ponad 1,5 tys. gospodarstw domowych oraz zmniejszenie emisji CO2 o prawie 3,5 tys. ton rocznie w porównaniu do konwencjonalnego źródła wytwarzania energii elektrycznej.
Finansowanie
Łączny koszt budowy farmy fotowoltaicznej to około 7 mln euro. Finansowanie oparto na trzech filarach: środki własne dewelopera, preferencyjne warunki bankowe oraz spółdzielnia energetyczna. Przygotowany biznesplan zakładał możliwość utworzenia spółdzielni, która miała na celu zaangażowanie społeczeństwa w inwestycję. Obywatel zainteresowany inwestycją w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, po wpłacie wkładu własnego, stawałby się współwłaścicielem / spółdzielcą elektrowni fotowoltaicznej i czerpałby zyski z tytułu odsprzedaży wyprodukowanego prądu. Taka forma współpracy, niestety, nie znalazła oczekiwanego zainteresowania i w związku z tym nie zdecydowano się na utworzenie spółdzielni energetycznej. Oczekiwany zwrot z zainwestowanego kapitału wynosi 8 proc. Gwarantem bezpieczeństwa całej inwestycji jest Rada Miasta Nordenham. Wykorzystana technologia W ramach zadania inwestycyjnego zmontowano w rzędach około 500 tabel modułowych (stołów) o wysokości 2,5 m, szerokości 3,75 m i długości 19,88 m, na których zainstalowano 23 550 sztuk paneli fotowoltaicznych chińskiej firmy Trina Solar. Odległość między stołami wynosi 5,9 m. Projekt zoptymalizowano pod względem relacji sprawności układu do ceny. Gwarantuje on zakładany zwrot z inwestycji i niezawodne działanie w wybranej lokalizacji.
Panele fotowoltaiczne w terenie całej elektrowni słonecznej podłączono do około 320 inwerterów o mocy 15 kW każdy, wyprodukowanych przez Danfoss. Falowniki dostarczyła firma IBC Solar AG. Zastosowano technologię rozproszonej lokalizacji inwerterów, wyposażając każdy stół w niezbędny zespół urządzeń. Takie rozwiązanie podniosło odporność instalacji na przypadkową awarię pojedynczych modułów PV. Inwestycje tej skali tradycyjnie wyposażane są w 3–4 trafostacje.
Konstrukcja do montażu paneli PV System konstrukcji do montażu paneli fotowoltaicznych musiał spełniać szereg kryteriów – być certyfikowany, sprawdzony, prosty w budowie i tani w montażu. Olbrzymią zaletą przyjętych rozwiązań jest to, że wszystkie prace, od projektu do realizacji, można było przekazać jednemu wykonawcy. W oparciu o powyższe kryteria wybrano ofertę znanej firmy z Berlina – PUK-Werke KG. Przedsiębiorstwo reprezentowała wyspecjalizowana spółka będącą częścią grupy PUK – firma PUK-KG Solar.
Solarline
Tabele modułowe wykonano z elementów wchodzących w skład rodziny wyrobów nazwanej PUK – Solarline (Linia Słoneczna). Oryginalnym pomysłem jest szerokie wykorzystanie wsporników pionowych tabel modułowych zalewanych betonem bezpośrednio na placu budowy, niezwiązanych na stałe z gruntem. Rozwiązanie takie jest ekonomiczne i praktyczne w użyciu. Sprawna realizacja zadania była możliwa dzięki doświadczeniu dostawcy i posiadaniu przez niego odpowiedniej technologii. System Solarline składa się z niezależnych modułów, dobranych w zależności od założonych czynników oraz przy uwzględnieniu wytrzymałości statycznej. Linię Solarline stanowią wybrane z produkcji standardowej elementy, których właściwości potwierdzono odpowiednimi badaniami. Wykorzystano profile stalowe zabezpieczone powłoką cynkową metodą ogniową – zanurzeniową. Dystrybucją i montażem Solarline na terenie Polski i krajów ościennych zajmuje się spółka będąca częścią grupy PUK – firma EL-PUK Sp. z o.o. z siedzibą w Konstantynowie Łódzkim. Na chwilę obecną przedsiębiorstwo oferuje w wykonaniu „pod klucz” systemy tzw. wolnostojące i dachowe. Kompleksowa usługa, obejmująca projektowanie, dostawę oraz instalację, jest zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta. W każdym przypadku wymóg optymalizacji i ścisłego dopasowania propozycji do projektu elektrycznego determinuje konkretne rozwiązanie. Systemy są zaprojektowane z uwzględnieniem wszystkich norm dotyczących np. statyki, agresywności środowiska, norm lokalnych itp.
mgr inż. Izabela Żylińska
Materiał pierwotnie publikowany w kwartalniku Smart Grids Polska 3/2013