Wyłączniki kompaktowe CHINT

Wyłączniki kompaktowe CHINT

Wyłączniki kompaktowe CHINT

Nowość wyłączniki kompaktowe w wersji rozłącznikowej Chint. Wyłączniki kompaktowe firmy Chint to kolejny produkt z bogatej oferty aparatów niskiego napięcia, wprowadzony przez firmę Chint Poland na rynek polski. Chint to czołowy producent aparatów elektrycznych na rynku azjatyckim. Aparaty tej firmy posiadają szereg certyfikatów wiodących na świecie laboratoriów certyfikujących. Dbałość o wysoką jakość produktów zapewnia ścisła kontrola produkcji na każdym etapie jego wytworzenia. Temu procesowi towarzyszy również kontrola dostaw surowców.
Ryszard Świetlicki 

wit83

Aparaty te są zgodne z normą wyłącznikową IEC/EN 60947-2. Przed wprowadzeniem tych aparatów na rynek polski, spółka Chint Poland zleciła testy sprawdzające w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie. Badania zostały zakończone pozytywnymi wynikami a rezultaty dostępne są na stronie internetowej www.chintpoland.plWyłączniki kompaktowe firmy Chint zabezpieczają pełen zakres zapotrzebowań klientów na rynku polskim. Zakres prądów znamionowych całej gamy wyłączników mieści się w przedziale 16 – 1250 A. Spełniają one funkcję zabezpieczeń przed skut- Ryszar d Świetlicki kami prądów zwarciowych oraz przeciążeniowych. Ze względu na rodzaj wyzwalacza oferta obejmuje wyłączniki z wyzwalaczem termomagnetycznym NM8, elektronicznym NM8S oraz magnetycznym NM8M. Wszystkie typy wyłączników serii NM8 oferowane są w trzech lub sześciu rozmiarach w zależności od prądów znamionowych oraz typu wyzwalacza.

Zakres nastaw prądu znamionowego (In) wyłącznika w zależności od typu wyzwalacza przedstawia poniższe zestawienie.

Wyłącznik z wyzwalaczem magnetycznym

 • Zakres nastaw wyzwalacza termicznego: 0,8-1,0 In
 • Zakres nastaw wyzwalacza magnetycznego: 5,0-10,0 In Wyłącznik z wyzwalaczem elektronicznym
 • Zakres nastaw wyzwalacza termicznego: 0,4 – 1,0 In
 • Zakres nastaw wyzwalacza magnetycznego: 1,5-12,0 In

Przy projektowaniu układów z wyłącznikami kompaktowymi bardzo ważnym elementem jest ich rodzaj mocowania oraz pozycja, w której mogą pracować. Tak więc pozycja montażu wyłączników firmy Chint jest dopuszczalna we wszystkich płaszczyznach za pomocą śrub do płyt montażowych oraz szyn, jak również za pomocą specjalnego adaptera, na szynie TH- 35 (dla wyłączników NM8(S)-125,250 w wersji stacjonarnej). Wyłączniki kompaktowe firmy Chint produkowane są zarówno w wersji stacjonarnej jak i wtykowej, co umożliwia użytkownikowi dobór sposobu obsługi lub wymiany wyłącznika. Bardzo ważną zaletą wyłączników serii NM8(S) jest możliwość zarówno dolnego jak i górnego podłączenia zasilania.

Oferta firmy Chint Poland zawiera również bardzo szeroki zakres akcesoriów zewnętrznych jak i wewnętrznych do oferowanych wyłączników.

 • Rączki obrotowe mocowane na wyłączniku oraz wydłużone do montażu na drzwiach rozdzielnicy (5).
 • Napędy silnikowe umożliwiające ręczne lub zdalne załączenie lub wyłączenie wyłącznika. Posiadają one wskaźniki stanu położenia aparatu (6).
 • Blokada na kłódkę umożliwiającą za pomocą do trzech kłódek blokadę wyłącznika w pozycji wyłączonej (13).
 • Osłony zacisków (15,16).
 • Podstawy wtykowe (4).
 • Adapter do szyny TH-35 (16).
 • Zaciski przyłączeniowe (11,12).
 • Wyzwalacze napięciowe (8).
 • Wyzwalacze podnapięciowe (7).
 • Styki pomocnicze (lewe, środkowe oraz prawe), (10).
 • Styki alarmowe (9).
 • Blokady mechaniczne (18).
 • Zaciski umożliwiające podłączenie bezpośrednie kabli do wyłącznika (17).

Za pomocą wyłączników firmy Chint możliwe jest realizowanie układów selektywnych. Selektywność jest realizowana za pomocą odpowiednio dobranych charakterystyk wyłączników. Wystąpienie warunków przeciążeniowych w jakimkolwiek punkcie instalacji elektrycznej jest natychmiast wykrywane przez najbliższe urządzenie zabezpieczające umiejscowione powyżej tego punktu. Podczas gdy cała reszta odbiorników oraz innych urządzeń zabezpieczających pozostaje bez zmian i zapewnia ciągłość zasilania w pozostałych liniach instalacji. Poniżej przykład układu przy użyciu wyłącznika (A) NM8-250 100A wraz z wyłącznikiem (B) NB1-63 32A dającym pełną selektywność układu, co pokazują załączone charakterystyki. Dzięki zdolności ograniczania prądu za pomocą wyłączników firmy Chint można realizować układy kaskadowe. Umożliwia to instalowanie, w niższej części obwodu, wyłączników o niższej zdolności zwarciowej (tańsze wyłączniki) w danym punkcie obwodu, a zastosowany w wyższej części obwodu NM8(S) spełnia rolę ograniczenia prądu zwarciowego.

W momencie wystąpienia zwarcia wyłącznik ogranicza I2t w czasie wystarczająco krótkim, aby zredukować prądy zwarciowe mogące wystąpić w obwodach za wyłącznikiem. Wyjątkowa zdolność ograniczania prądów wyłącznika NM8 uzyskana została dzięki zastosowaniu styków obrotowych dwupunktowych co charakteryzuje się bardzo szybkim odrzutem styku i pojawieniem się dwóch łuków elektrycznych szeregowych bardzo szybko narastających.

Cecha ta:

 • umożliwia znaczne ograniczenie energii zwarcia i poprawia w ten sposób parametr Ics=100%cu,
 • znacznie obniża wzrost temperatury i przedłuża w ten sposób żywotność kabli,
 • znacznie zmniejsza moc wydzielanej energii ograniczając siły działające na styki i szyny,
 • zmniejsza zakłócenia aparatów zamontowanych w pobliżu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku firma Chint Poland Sp. z o.o. poszerzyła swoją ofertę o nowy produkt jakim jest wyłącznik kompaktowy w wersji rozłącznikowej serii NH18. Budowa rozłącznika NH18 oparta jest na wyłączniku kompaktowym NM8 co pozwala na stosowanie w nim wszystkich akcesoriów dedykowanych dla wyłącznika NM8. Przeznaczeniem tego aparatu jest załączanie oraz wyłączanie obwodów obciążonych prądami roboczymi.

Aparat spełnia dwie podstawowe funkcje:
1. przewodzenia prądu w warunkach znamionowych
2. izolowanie, czyli spełnienie własności izolacyjnych zapewniających bezpieczną pracę obsługi. Położenie= dźwigni wyłącznika jednoznacznie wskazuje na pozycję jego styków co umożliwia bezpieczną pracę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

11 grudnia 2023
5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

12 września 2023
Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

12 września 2023
Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

12 września 2023
Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

12 września 2023

Inne z kategorii Wiedza i technika

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

Napędy niskiego napięcia – przegląd najważniejszych rozwiązań

5 czerwca 2023
Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

Zderzenie dwóch światów: optyka i elektronika w nowoczesnych technologiach

29 maja 2023