Mariusz Jęśkowiak, Prezes firmy Electric & Steel Trade MMM, udzielił wywiadu dla Czytelników magazynu ElektroTrendy
ElektroTrendy
Panie Prezesie, firma Electric & Steel Trade MMM Sp. z o.o., zwana popularnie MMM-EST jest dostawcą osprzętu do instalacji odgromowej. Proszę o przedstawienie historii firmy oraz zakresu działania na polskim rynku, a może i europejskim?
Mariusz Jęśkowiak
Spółka powstała w lutym 2008 roku i już w marcu rozpoczęliśmy działalność handlową. Ze względu na powiązania właścicielskie, polsko-niemieckie, od samego początku założyliśmy zakres działania firmy na terenie całej Unii Europejskiej. Nasza firma jest dystrybutorem na teren Polski, Czech i Słowacji bednarek ocynkowanych największego producenta w UE, niemieckiej firmy Meiser GmbH z siedzibą w St. Ingbert. W miarę rozwoju naszej firmy powiększaliśmy nasz asortyment i obecnie jesteśmy firmą wyspecjalizowaną w dostawach elementów do linii odgromowych i uziemienia największych europejskich producentów z terenu całej Unii Europejskiej. Posiadamy potencjał magazynowy zlokalizowany w Legnicy, który pozwala nam na zapewnienie ciągłości dostaw do każdego Klienta w całym kraju. Realizujemy dostawy całosamochodowe, jak również i paletowe, bezpośrednio na miejsce budowy.
ElektroTrendy
Dlaczego rynek polski?
Mariusz Jęśkowiak
Wtedy, w 2008 roku rynek krajowy był bardzo interesujący ze względu na poziom konkurencyjności naszych dostaw w stosunku do innych – myślę tutaj o jakości, cenie, jak i o elastyczności dostaw.
ElektroTrendy
Czy dostawy towarów spoza Polski, w tym z Unii Europejskiej pomagają rynkowi polskiemu?
Mariusz Jęśkowiak
Oczywiście, to jest jak powiew świeżego powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Nie wyobrażam sobie sytuacji braku konkurencyjności na polskim rynku pomiędzy towarami sprowadzanymi spoza Polski z wyrobami rodzimymi producentów. Dla polskich wytwórców, to przede wszystkim motywacja do podnoszenia jakości produkowanych przez siebie wyrobów, a więc i szukania innowacyjności na swoim „podwórku”, bez której o bezpiecznej przyszłości dla naszej gospodarki nie możemy mówić.
ElektroTrendy
Czy, odwracając pytanie, polski eksport lub dostawy w ramach Unii Europejskiej pomagają rynkowi polskiemu?
Mariusz Jęśkowiak
Tak, oczywiście. Niekiedy ratują nasz kraj z potencjalnej recesji gospodarczej. Mieliśmy tego przykład w roku 2009, kiedy to eksport wraz z dostawami w ramach Unii Europejskie uratował naszą gospodarkę, co pozwoliło naszym politykom stąpać „po zielonej wyspie”.
ElektroTrendy
Co nie tak jest na rynku polskim?
Mariusz Jęśkowiak
Mam trochę ponarzekać? Nie, nie sprowokuje mnie Pan. Mam świadomość raczkującego polskiego kapitalizmu, nawet jeżeli ktoś mówi, że to przecież już ponad (?!) dwadzieścia lat, kiedy mamy gospodarkę rynkową i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, więc w zasadzie wszystko powinno być już poukładane. Ale żeby nie było tak słodko powiem krótko – na rynku polskim „obowiązują” zbyt długie terminy płatności oraz podstawowe kryterium wyboru dostawcy (w obecnych czasach, może nawet i jedyne), tj. najniższa cena towaru.
ElektroTrendy
Czym wyróżnia się Państwa oferta na tle innych firm o zbliżonym profilu dostaw?
Mariusz Jęśkowiak
Jesteśmy na rynku najszybsi w dostawach, przy zachowaniu wysokiej jakości towaru atrakcyjności ceny.
ElektroTrendy
Jakie czynniki decydują o pozycji Państwa firmy na rynku?
Mariusz Jęśkowiak
Po pięciu latach działalności naszej firmy mogę powiedzieć, że wiarygodność nasza, jako stabilnego i odpowiedzialnego dostawcy, współpracującego z kontrahentami w okresach prosperity, jak i w tych, o których każdy przedsiębiorca chciałby jak najszybciej zapomnieć.
ElektroTrendy
Gdzie się Państwo widzą na rynku i dlaczego?
Mariusz Jęśkowiak
Jesteśmy dystrybutorem na rynku wyrobów elektrotechnicznych, więc i nasza pozycja działania będzie dalej umiejscowiona pomiędzy producentami z terenu Unii Europejskiej, a klientami zainteresowanymi naszymi towarami.
ElektroTrendy
W którym kierunku zmierzają systemy odgromowe? Jakie dominują produkty stosowane obecnie, a jakie będą w najbliższej przyszłości oraz np. za 5 lat?
Mariusz Jęśkowiak
Zauważam, że świadomość każdego inwestora obecnie budującego obiekty do zamieszkania, co do konieczności montażu instalacji odgromowej jest coraz większa, więc elementy do budowy tych instalacji, będą cieszyły się coraz większym lub co najmniej dużym zainteresowaniem. Jeśli chodzi o perspektywę najbliższych 5 lat, to na pewno będzie zmieniał się rodzaj materiałów z których budowane są linie odgromowe czy uziemienia, z materiałów stalowych ocynkowanych na materiały bardziej szlachetne: z miedzi, aluminium, czy nawet stali nierdzewnej.
ElektroTrendy
Co się udało wykonać, a co nie?
Mariusz Jęśkowiak
Jesteśmy jeszcze cały czas młodą firmą, która weszła na rynek niespełna 5 lat temu. Pomimo tego, od początku udało nam się nawiązać trwałe kontakty handlowe z największymi grupami zakupowymi w kraju, jak i pozostałymi dużymi klientami hurtowymi. Uważam to za duży sukces i nie samo w sobie nawiązanie współpracy, ale jej utrzymanie w całym tym, bardzo zmiennym okresie. Nie udało nam się wykonać również wielu rzeczy, ale to pozostawiamy do swojej wiadomości, może kiedyś uchylimy „rąbka” tajemnicy…
ElektroTrendy
Jak ocenia Pan sytuację na rynku producentów w bieżącym roku, zarówno patrząc przez pryzmat Producenta/Importera/Dostawcy, jak i całej branży?
Mariusz Jęśkowiak
Obecnie na rynku produkcji wyrobów elementów linii odgromowych i uziemienia jest bardzo ostra konkurencja. Doprowadza to do sytuacji oferowania wytworzonej produkcji na skraju opłacalności, co w okresie długoterminowym, jest dla producentów sytuacją bardzo niekorzystną, szczególnie dla tych, którzy nie mają zakumulowanych wcześniej środków finansowych na te, ciężkie czasy. Możliwa do wygenerowania przez producenta marża na samej produkcji, przenoszona jest i przechwytywana w głównej mierze przez firmy obsługujące ostatecznego klienta. Nie możemy jednak zapominać, że każda branża, to konglomerat współpracujących ze sobą przedsiębiorstw na etapie produkcji, dystrybucji, sprzedaży detalicznej oraz właśnie, świadczenia usług.
ElektroTrendy
Jaką koniunkturę przewiduje Pan w branży w roku przyszłym? Jakie są szanse, a jakie zagrożenia dla tego rynku?
Mariusz Jęśkowiak
Czeka nas trudny rok (2013) w branży. Przy spadającym popycie wewnętrznym, ostrej konkurencji i problemami wynikającymi z utrzymaniem płynności finansowej w coraz to większej ilości firm-odbiorców, prowadzenie firmy-dostawcy wymagało będzie dużej roztropności. Będzie to okres, w którym na pewno, niektórzy przedsiębiorcy nieprzygotowani na ciężkie czasy znikną z rynku..
ElektroTrendy
Jak może Pan ocenić obecną sytuację na rynku dostawców elektrotechniki, jakie stoją przed ta branżą wyzwania, co MMM-EST będzie robił, aby w jak najmniejszym stopniu odczuć skutki kryzysu z jakim mamy do czynienia w Polsce i na świecie?
Mariusz Jęśkowiak
Myślę, że od III kwartału b.r., każdy dostawca odczuł pewne spowolnienie w branży, które z resztą trwa w dalszym ciągu, więc nie jest to jeszcze koniec tendencji. A kiedy będzie ten „dołek”? Nie wie przecież nikt. Z drugiej strony nie powiedziałbym, że mamy w Polsce kryzys, a wręcz przeciwnie, uważam, że to określenie nadużywane jest przez wszystkich. To kolejny etap cyklu koniunkturalnego do którego wszyscy muszą się dostosować. My, na pewno będziemy kolejny raz analizować koszty w firmie, jeszcze bardziej kontrolować sytuację finansową każdego naszego klienta, a przede wszystkim będziemy starali się być jeszcze lepsi w tym, w czym przegrywamy z konkurencją.
ElektroTrendy
Jak ocenia Pan bieżącą sytuację w końcówce 2012 roku, w konfrontacji do porównywalnego okresu 2011?
Mariusz Jęśkowiak
Odpowiem jednym zdaniem – wtedy byliśmy jeszcze na fali wznoszącej, teraz jesteśmy już na fali spadającej. Pytanie w którym miejscu i czasie ponownie zmieni kierunek.
ElektroTrendy
No i temat rzeka, co Pan może powiedzieć o dzisiejszych płatnościach za towar?
Mariusz Jęśkowiak
Średni termin spływu należności po terminie wydłużył się od kilku do kilkunastu dni w zależności od firmy. Są tacy jednak, którzy pomimo możliwości terminowej zapłaty, rozpoczynają rozmowę na temat spłaty swojego zadłużenia słowem „kryzys” i nie płacą, ale takich jest na szczęście mało.
ElektroTrendy
Jak przebiegała Pana droga zawodowa?
Mariusz Jęśkowiak
Po ukończeniu studiów ekonomicznych i podatkowych we Wrocławiu, w 1992 roku rozpocząłem pracę w bankowości. Pracowałem w kilku bankach na różnych stanowiskach, kończąc na stanowisku szefa oddziału Invest- -Bank S.A w Legnicy. W tzw. międzyczasie, w trakcie uzupełniania i porządkowania swojej wiedzy na SGH w Warszawie, zmieniłem branżę z bankowej na produkcyjną, obejmując w 1997 roku stanowisko dyrektora finansowego, następnie handlowego w firmie Cynk-Mal S.A. Od 2008 roku jestem „na swoim”.
ElektroTrendy
Jakie są Pana największe sukcesy, może i porażki?
Mariusz Jęśkowiak
Może będę banalny, ale moja rodzina – żona i dwójka dzieci, z których jestem bardzo dumny. O porażkach będę mógł porozmawiać dopiero jak będę na emeryturze. Teraz jeszcze wszystko jest przed nami.
ElektroTrendy
Mówi się, że sukces oparty jest na kolejnym pokonywaniu porażek?
Mariusz Jęśkowiak
Zostawmy ten wątek, mam jeszcze trochę planów i na konkluzje przyjdzie czas. A konkurencja nie śpi i tylko czeka na sposobność poznania moich słabostek…
ElektroTrendy
Jakie ma Pan zainteresowania również te pozazawodowe?
Mariusz Jęśkowiak
Jestem zapalonym gitarzystą samoukiem, w domu mam sprzęt jeszcze z czasów młodzieńczego muzykowania, czyli z połowy lat osiemdziesiątych. Lubię w ciszy i spokoju pobrzdąkać na gitarze, to mnie uspokaja i relaksuje. Ostatnio jestem na etapie nauki utworu „Girl from Ipanema” Antonio Carlosa Jobima. Łatwo nie jest, strasznie „powykręcane” akordy, ale jestem dobrej myśli… to tylko kwestia czasu.
ElektroTrendy
Dziękujemy serdecznie za rozmowę!
Mariusz Jęśkowiak
Również bardzo dziękuję.