Wywiad z Jolantą Brzozowską

Wywiad z Jolantą Brzozowską

Wywiad z Jolantą Brzozowską

bzb004

ElektroTrendy
Pani Prezes, firma ZeXt jest producentem oświetlenia i osprzętu elektrycznego. Proszę o przedstawienie historii firmy, jej struktury organizacyjnej oraz zakresu działania na polskim rynku, a może i europejskim?

Jolanta Brzozowska
ZeXt powstał w 1993 roku. Byliśmy młodymi ludźmi, na naszych oczach Balcerowicz zmieniał Polskę, wszyscy chcieliśmy w tym uczestniczyć. Każdy czuł, że duchotę komuny zastępuje świeży powiew wolności. Z Anglii, gdzie szykowaliśmy się na emigrację do Stanów Zjednoczonych wróciliśmy do Polski pełni twórczego zapału. Przywieźliśmy ze sobą halogeny z czujnikiem ruchu, każdy pytał co to jest? A to był krok w przyszłość! Dziś firma ZeXt produkuje ponad 1000 pozycji w stałej ofercie!

Szefem importu jest Mateusz Zając, następne pokolenie w biznesie. Jego priorytetem jest, żeby każdy produkt sprzedawany pod marka ZeXt spełniał wszystkie wymogi dyrektyw UE i posiadał certyfikat zgodności obowiązującymi w zakresie bezpieczeństwa. ZeXt sprzedaje swój towar zarówno na Europę jak i na kraje nie zrzeszone z Unią Europejską. Rynki europejskie wymagają więcej niż rynek polski dlatego z radością odnotowujemy wzrost sprzedaży w strefie euro szczególnie aparatury modułowej, którą z dumą wprowadziliśmy na rynek polski w 2005 roku, a ciągły dynamiczny wzrost sprzedaży przekonuje nas, że to była słuszna decyzja.

ElektroTrendy
Czy coś nie jest tak na rynku polskim?

Jolanta Brzozowska
Odpowiem na to pytanie bardzo oględnie. Polski klient idąc na zakupy kieruje się przeważnie ceną, a szkoda bo cena nie odzwierciedla jakości. Czasami dobry produkt kosztuje trochę więcej, ale jest zdecydowanie lepszy. Warto porównywać produkty, nie etykiety na opakowaniach.

ElektroTrendy
Czym wyróżnia się Państwa oferta na tle innych firm o zbliżonym profilu produkcji?

Jolanta Brzozowska
W nawiązaniu do poprzedniej kwestii, to staramy się dać więcej za mniej. I taka jest właśnie nasza oferta. ZeXt oferuje produkt dobrej jakości w średniej cenie dla klienta, który stawia na jakość, ale nie chce przepłacać. Nasze opakowania zawierają opis prawdziwy i zgodny ze specyfikacją, są starannie sprawdzane i testowane przez serwis przed wprowadzeniem do obrotu. Całość naszej oferty zawarta jest na stronie www. zext.pl, którą warto odwiedzać bo zamieszczamy tam aktualne promocje, nowości i odpowiadamy na pytania klientów.

ElektroTrendy
Czy jest ZeXt jest firmą innowacyjną, jeżeli tak to jak to się przejawia?

Jolanta Brzozowska
Czym jest innowacja? Staram się żyć w zgodzie z naturą i jak najmniej zanieczyszczać Matkę Ziemie, nie korzystać z przetworzonej żywności, segregować śmieci… Zabawne, że UE wycofuje oświetlenie żarowe, najbardziej przyjazne dla oka ludzkiego i promuje od lat świetlówki energooszczędne! Już pobieżna analiza porównawcza wskazuje, że świetlówka zawiera rtęci tyle co termometr, że osłabia w dłuższej perspektywie wzroczność ludzi, a świeci światłem, w którym człowiek wygląda jak wyjęty z formaliny: żywy trup. Co to ma wspólnego z ekologią??? O estetyce nie wspominam – wielkie i brzydkie! Teraz Ledy! Tylko Ledy! Ale stawka celna na Ledy jest wyższa niż na świetlówki. Dlaczego? Dlaczego??? Ale ZeXt z radowością wprowadza oświetlenie Ledowe w całej gamie wierząc, że stawka ulegnie zmianie. Na temat żarówek LED wypowiadamy się na dalszych stronach tego periodyku. Proponujemy też na zamówienie przydomowe elektrownie wiatrowe, widząc opór rodaków wobec atomu i znając katastrofaln stan polskiej energetyki.

ElektroTrendy
Jakie znajduje Pani obecną pozycję swojej firmy na rynku polskim? Jak widzi Pani polski rynek w kontekście globalizacji produkcji i sprzedaży?

Jolanta Brzozowska
Produkt w dobrej cenie i 20-letnia historia firmy daje nam prawo wierzyć, że w przyszłości tak jak dzisiaj będziemy kontynuować politykę sprzedaży dobrego produktu w najlepszej cenie. Gwarantem jest prężny dział importu – serce firmy i grono lojalnych klientów. Bo dobry produkt broni się sam, a posiadane certyfikaty jakości to potwierdzają. Jeżdżąc po świecie dostrzega się potęgę koncernów i zanik firm rodzimych. Jeżeli koncerny zawładnąrynkiem polskim to wszyscy klienci na tym stracą. Dobrze by było gdyby państwo wspierało małe i średnie firmy tak jak się to dzieje w innych krajach Europy, bo to one stanowią o dobrobycie jego obywateli. W ostatnim czasie wprowadzając nowości postanowiliśmy zmienić kolor opakowań i wprowadzić nowy zielony kolor – Zielonej Energii i to stanowi zaczyn równomiernej dynamiki wzrostu.

ElektroTrendy
Jak wygląda Państwa wizja rozwoju firmy w ciągu najbliższych kilku lat?

Jolanta Brzozowska
Dalej będziemy robić swoje. Stabilnie krok po kroku iść do przodu. W przygotowaniu na dziś mamy już linię produktów które wprowadzimy w 2015 roku, po zakończeniu kryzysu, bo wtedy rynek będzie na to przygotowany.

ElektroTrendy
Nowoczesność, ochrona środowiska, niska energochłonność są głównymi standardami dla producentów Unii Europejskiej. A jak to wygląda w firmie ZeXt?

Jolanta Brzozowska
Nowoczesność, to raczej szacunek dla natury. ZeXt jest współzałożycielem oraz członkiem organizacji odzysku sprzętu elektrotechnicznego AURAEKO, która zajmuje się recyklingiem i utylizacją oraz unieszkodliwianiem popularnych elektro-śmieci i zachęcamy klientów do korzystania z naszych usług.
W tym roku wymieniając flotę samochodów dokładnie analizowaliśmy ich parametry, ubolewając, że ciągle nie ma sieci stacji z Zieloną Energią. Wszystkie źródła światła w firmie wymieniamy na Ledowe i staramy się ograniczać zużycie papieru. Drukując fakturę ubolewamy, że szkoda lasu. Dlaczego e-faktura nie jest podstawowym dokumentem? Dlaczego nie ma zachęt do powrotu do wykorzystania energii naturalnej: wody, wiatru, wód termalnych? Czy światowa dominacja koncernów zawładnie naszym życiem?

ElektroTrendy
Jak ocenia Pani sytuację na rynku producentów w bieżącym roku, zarówno patrząc przez pryzmat Dostawcy, jak i całej branży?

Jolanta Brzozowska
Problemem producentów jest przede wszystkim cena produktu budowana z góry. Co zrobić, jak „odchudzić” produkt, żeby był jeszcze tańszy – tylko że to droga donikąd. Produkt nie spełniający dyrektyw UE jest niebezpieczny dla użytkownika i daje klientowi prawo do zasadnej reklamacji. Zachęcam klientów do analizowania produktu pod tym kątem, bo tylko produkt spełniający wymagania norm europejskich jest bezpieczny i trwalszy w użyciu. Walczmy o jakość, bo sądzę że Polski klient na to zasługuje. Producenci oferujący dobry produkt zawsze będą liderami rynku, a ZeXt wśród nich. Branża elektrotechniczna w każdym kraju ma dużą przyszłość przy rosnących c
enach energii, produkty ograniczające jej zużycie zawsze będą poszukiwane.

ElektroTrendy
Jaką koniunkturę przewiduje Pani w branży na koniec bieżącego roku i w roku przyszłym? Jakie są szanse, a jakie zagrożenia dla tego rynku?

Jolanta Brzozowska
Ubolewam, że w 2008 roku Polska nie weszła do strefy euro, bo nie dotknęłyby nas skutki ogromnych wahań kursów, a stopa kredytu byłaby stabilna. Globalne spekulacje giełdowe na surowcach mają przeogromny wpływ na sytuację gospodarczą kraju a nadmierny fiskalizm państwa i brak gruntownych reform a także ciągły wzrost stóp procentowy jest przyczyną wzrostu kosztów produkcji. Rozwój branży elektrotechnicznej będzie postępował co jest oczywiste, bo dużo jest jeszcze do zrobienia.

ElektroTrendy
Jak może Pani ocenić obecną sytuację na rynku Dostawców elektrotechniki, jakie stoją przed ta branżą wyzwania, co firma ZeXt będzie robiła, aby w jak najmniejszym stopniu odczuć skutki kryzysu z jakim mamy do czynienia w Polsce i na świecie?

Jolanta Brzozowska
Rozwój branży jak i całej gospodarki blokują zatory płatnicze. Każdy każdemu zalega, żeby nie zapłacić podatku, a odliczyć VAT zamawia się towar, a potem przewleka płatność. W ten sposób uczy się i utrwala zasady „złego biznesu”. A recepta wydaje się bardzo prosta. Gdyby nie można było zaliczyć w koszty przychodu faktury niezapłaconej w danym kwartale każdy zdynamizowałby płatności. Brak płynności finansowej, ciągle rosnąca stopa kredytu, wzrastające koszty zatrudnienia nie sprzyjają wzrostom gospodarczym w żadnym kraju. W naszym kraju brak jest atmosfery sprzyjającej rozwojowi biznesu. Mimo tego że stopa bezrobocia sięga 11% brak jest ludzi do pracy.
Warto jest promować dobry biznes. Popierać tych którzy dają miejsce pracy innym, bo człowiek prowadzący firmę jest postrzegany jako ktoś nieuczciwy i często jest to prawda, choć czasem nie z jego winy.

ElektroTrendy
Jak będzie się zmieniać koniunktura na rynku w 2012 r. i jakie czynniki będą miały na to największy wpływ?

Jolanta Brzozowska
Branża ma się dobrze. Powstają nowe firmy, a to świadczy o potencjale rynku, niestety ciągle pogłębiający się kryzys ogranicza nasze możliwości rozwoju. Ten rok nie przyniesie ożywienia a więc rozwoju ani następny, dopiero w 2014 przyniesie wzrost koniunktury, choć koncentracja kapitału wymusi że przetrwają najsilniejsi. ZeXt tworzą młodzi ludzie, pełni zapału do pracy, którzy nie bojąsię przyszłości i ciężkiej pracy, a na ich czele dynamiczny Szef Importu, który ma jasno określony cel: dostarczać polskiemu klientowi dobry, bezpieczny produkt w najlepszej cenie, ulepszać obsługę klienta i wprowadzać nowe produkty.

ElektroTrendy
Na koniec naszej rzeczowej rozmowy, może jakieś przesłanie dla czytelników magazynu ElektroTrendy, może prognozę?

Jolanta Brzozowska
Europa, a wraz z nią Polska przeżywa bardzo poważny kryzys gospodarczy. Brak jest wspólnejwizji „co dalej?” Brak przywódcy – wizjonera, który by określił cele na najbliższe 25 lat. Buntu ulicy nie okiełznają technokraci z Brukseli. Mimo przeogromnych kwot wpakowanych w Grecję wszyscy powoli liczą się z jej bankructwem i tak by było chyba najlepiej dla Eurolandu i wszystko zmierza w tym kierunku, a widmo powtórnych wyborów uświadamia nam klęskę działań UE. Jaki kurs obierze lewica we Francji?? Nie sądzę, żeby propagowała filozofię cięcia kosztów, a nie ma innej drogi wyjścia z kryzysu. Niemniej jak kryzys gospodarczy, doskwiera kryzys wielkich przywódców politycznych na miarę trudnych czasów, mających świadomość wyzwań przed którymi stoi socjalna Europa. Przykładem są Niemcy, którzy wyjdą z kryzysu wzmocnieni, bo już kilka lat temu rozpoczęli cięcie kosztów, a Francja straci na znaczeniu w dłuższej perspektywie. „Jak żyć Panie Premierze? Jak żyć?” W Polsce do dziś nie dopracowaliśmy się spójnej wizji rozwoju. Brak zrozumienia istoty biznesu, promocji rodzinnych, małych i średnich firm budujących nowoczesny kraj, wsparcia aktywnych sprawia, że drepczemy w miejscu. Potrzeba nam wizjonera, a za sterami urzędnik i księgowy. Stany Zjednoczone już dziś wydobywają się z zapaści i to one rozpoczną proces sanacji, jak zwykle. Może warto zapożyczyć od nich wzorce wspierania niepokornych. Dynamiczny rozwój Chin, który budzi zachwyt wszystkich jest konsekwentną realizacją celu postawionego przed społeczeństwem 30 lat temu. Chociaż niewątpliwie są jedną z największych gospodarek światowych nie sądzę, żeby weszły do grona największych mocarstw świata. Rozwój gospodarczy wzmaga świadomość, odwagę, potrzebę wolności, a historia uczy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Potrzeba wolności jest tak silna, że Chińczycy po nią sięgną, czy to się komuś podoba, czy nie. To raczej Indie w tym stuleciu urosną do jednej z największych potęg światowych.

ElektroTrendy
Ostatnie pytanie, jakie ma Panizainteresowania pozazawodowe? Jolanta Brzozowska Prywatnie jestem buddystką i weganką i to określa mój światopogląd i drogę zawodową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

Optymalizacja Żywotności Twojego iPhone’a: Wymiana Portu Ładowania

11 grudnia 2023
5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

5 rzeczy, które warto wiedzieć o technologii 5G

12 września 2023
Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać ją w codziennym życiu?

12 września 2023
Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

Nowe technologie, a zielona rewolucja w energetyce

12 września 2023
Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

Inteligentne urządzenia domowe – mieszkanie XXI wieku

12 września 2023
Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

Praca i nauka zdalna – jak technologia zmieniła codzienną rzeczywistość?

12 września 2023

Inne z kategorii Brunch z biznesem

Przyszłość zaczyna się teraz”. Raport roczny 2014 i plany rozwojowe Hager Group

Przyszłość zaczyna się teraz”. Raport roczny 2014 i plany rozwojowe Hager Group

5 sierpnia 2015
Co z tą fotowoltaiką?

Co z tą fotowoltaiką?

18 stycznia 2015
ZRZESZAJMY SIĘ

ZRZESZAJMY SIĘ

7 stycznia 2015